Partner serwisu
18 czerwca 2021

Budimex zrealizował Centrum Badawczo–Rozwojowe PKN Orlen w Płocku

Kategoria: Aktualności

Siedem tysięcy sto metrów sześciennych betonu, 180 kilometrów okablowania, 750 ton stali zbrojeniowej oraz 22 kilometry rurociągów. Budimex zakończył prace i przekazał inwestorowi PKN ORLEN, Centrum Badawczo–Rozwojowe. Wartość kontraktu to ok. 167 mln zł netto.

Budimex zrealizował Centrum Badawczo–Rozwojowe PKN Orlen w Płocku
 • Inwestycja obejmuje 8500 m2 powierzchni użytkowej zlokalizowanej na terenie o powierzchni 4,3 ha
 • Nowo otwarte CBR będzie działać na rzecz rozwoju produktów przemysłu rafineryjno–petrochemicznego
 • Budowa trwała 22 miesiące

 

Po co Centrum?

Umowę z inwestorem podpisano w kwietniu 2019. Inwestycja realizowana była w formule EPC (ang. engineering, procurement, construction). Zadaniem Budimeksu poza projektem, było również zbudowanie, a także wyposażenie budynków Centrum „pod klucz” wraz z uruchomieniem dostarczonego sprzętu, m.in. aparatury pomiarowej i laboratoryjnej. Zadaniem CBR w Płocku będą działania na rzecz rozwoju przemysłu rafineryjno–petrochemicznego, wdrażania nowych rozwiązań technicznych oraz prowadzenia prac nad nowymi technologiami i produktami. Centrum zajmie się też usprawnianiem i optymalizacją realizowanych już procesów.

– Zgodnie z oczekiwaniami inwestora oraz w związku z pełnionymi funkcjami, kompleks budynków wchodzących w skład CBR musiał zostać dostosowany do specyfiki badawczej przemysłu rafineryjno–petrochemicznego oraz spełniać najwyższe wymogi budowlane. Budimex jako generalny wykonawca z ogromnym doświadczeniem, sprostał wszystkim oczekiwaniom technologicznym i terminowym inwestora. Dowodem skali realizowanego przedsięwzięcia są ogromne nakłady materiałowe, wykorzystane do budowy obiektu – do jego wykonania użyto 750 ton stali – to 3 razy więcej niż wynosi całkowita waga Statui Wolności – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimeksu.

 

8 obiektów

Inwestycja składa się z ośmiu obiektów. Kompleks budynków biurowo-przemysłowych łączący w sobie funkcję badawczą i magazynową obejmuje m.in. budynek techniczny z laboratorium, zaplecze badawczo–testowe z halą odwzorowań i pilotaży o powierzchni blisko 2000 m², budynki magazynu prób i surowców. W ramach inwestycji powstał także magazyn zewnętrzny z instalacją do przygotowywania mieszanek paliwowych, a także budynek biurowy, stanowiący zaplecze administracyjne całego kompleksu oraz cała niezbędna infrastruktura techniczna. Prace budowlane realizowane przez Budimex obejmowały także realizację infrastruktury towarzyszącej budynkom: dróg wewnętrznych, parkingów oraz placów manewrowych. CBR znajduje się na terenie o powierzchni 43 000 m2. Rezerwa terenowa pozwala na rozbudowę obiektu w przyszłości.

 – CBR zaopatrywane jest w przyjazną środowisku energię elektryczną. Obiekt został wyposażony w nowoczesne, samoodśnieżające się panele fotowoltaiczne i carport (łącznie o mocy 94 kWp) oraz turbinę wiatrową produkującą zieloną energię o mocy 2800 W. Na terenie kompleksu znajduje się również stacja ładowania pojazdów elektrycznych – mówi Artur Popko, Prezes Zarządu Budimex. – W ramach prac powstała także ścieżka edukacyjna, na której znajdziemy m.in. interaktywne instalacje dotyczące znaczenia paliw i chemii w naszym życiu oraz kierunków rozwoju tej ważnej dziedziny życia, ścianki czy stoły informacyjne, a nawet przestrzenny układ okresowy pierwiastków – dodaje Artur Popko. 

 

Instalacje badawcze do 15 m wysokości

Zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych o wysokości dochodzącej nawet do 15 metrów. W skład kompleksu wchodzi także komora klimatyczna wysokich i niskich temperatur, stanowisko hamowni silnikowych a także zaawansowane technologicznie obiekty znajdujące się w tzw. pasie generacji mediów, a wśród nich dwie wieże chłodnice, kotłownia kontenerowa i sprężarka, zbiornik na azot, a także stacje uzdatniania wody.

 

W CBR zrealizowano Ścieżkę Edukacyjną, która zawiera:

 • Oś czasu – Historia PKN ORLEN – tablice z infografikami
 • Interaktywna instalacja – Ropa i produkty ropopochodne            
 • Ekspozytory różnych gatunków rop z mieszadłami
 • Stanowisko z przekrojowymi modelami silników spalinowych i silnikiem elektrycznym-- infografika na zabudowie słupa
 • Nie taki plastik straszny...Petrochemia przyszłości – ściana interaktywna
 • Nie taki plastik straszny...Petrochemia przyszłości– uzupełnienie wiedzy za pomocą standu multimedialnego z aplikacją w formie encyklopedii
 • Modele związki chemicznych + Przestrzenny układ okresowy pierwiastków wraz z eksponatami
 • Wybiegamy w przyszłość – interaktywny stół konferencyjny
 • Strefa EKO- alternatywne surowce do produkcji paliw
 • Kiwon
 • Model instalacji rafineryjne (DRW)
 • Fotosfera
 • Rury akustyczne

 

Inwestycje naukowo-przemysłowe

Centrum Badawczo–Rozwojowe PKN ORLEN to nie jedyny tego typu projekt w portfolio Budimeksu. Generalny wykonawca posiada duże doświadczenie w realizowaniu inwestycji naukowo-przemysłowych. Wśród najważniejszych projektów spółki znalazły się dotąd m.in. nowy blok elektrowni Turów, Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu, Centrum Logistyczne Lidla w Kałuszynie, Zakład produkcyjny Danone dla marki Żywiec Zdrój w Wieprzu czy Zespół Hal Produkcyjno-Remontowych dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Suszcu.

źródło: Budimex
fot. Budimex
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ