Partner serwisu
15 marca 2021

Grupa LOTOS Partnerem Branżowym

Kategoria: XX Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

LOTOS, polska grupa kapitałowa i jeden z najnowocześniejszych koncernów naftowych w Europie, został Partnerem Branżowym XX Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych, która odbędzie się 28-29 września 2021 r. w Łodzi.

Grupa LOTOS Partnerem Branżowym

Działalność firmy ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki.

 

Wydobycie w Polsce, Norwegii i na Litwie

Koncern wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, jedna z najnowocześniejszych światowych rafinerii, zlokalizowana w Gdańsku, która przerabia surowiec przede wszystkim na wysokiej jakości paliwa.

 

Ponad 510 stacji paliw

LOTOS to także sieć ponad 510 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego spedytora kolejowego w kraju. Firma jest też czołowym producentem asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

 

Wodór - paliwo przyszłości

W ramach realizowanej do 2022 r. strategii koncern dąży do uzyskania pozycji lidera w obszarze paliw nowej generacji. LOTOS inwestuje m.in. w wodór, określany mianem paliwa przyszłości. Spółka podpisała listy intencyjne z lokalnymi samorządami: Gdynią, Tczewem i Wejherowem na dostawy wodoru dla miejskich autobusów. Ostatnio Grupa LOTOS zainicjowała program Green H2, w którego ramach powstać ma wielkoskalowa instalacja złożona z elektrolizerów, magazynów wodoru i ogniw paliwowych lub ewentualnie turbin wodorowych, zarządzanych przez innowacyjne oprogramowanie. Zgodnie z założeniami tego programu, wodór powstanie w procesie elektrolizy, czyli rozkładu wody przy użyciu energii elektrycznej. Jeżeli do jego produkcji zostanie wykorzystana energia pochodząca ze źródeł odnawialnych, to taki wodór będzie według klasyfikacji Unii Europejskiej wodorem zielonym. Wykorzystanie go do procesów rafineryjnych spowoduje, że tradycyjne paliwa wytwarzane z ropy naftowej staną się paliwami bardziej ekologicznymi.

 

Dalszy rozwój gdańskiej rafinerii

Koncern planuje kolejne projekty inwestycyjne, nie tylko te zawiązane z wodorem i LNG. Grupa LOTOS kontynuuje prace nad przygotowaniem projektu hydrokrakingowego bloku olejowego, zwanego w skrócie HBO. To na dziś priorytet, bo o marce LOTOS świadczą m.in. najwyższej klasy oleje bazowe pochodzące z rafinerii w Gdańsku. Dlatego też ten projekt jest kluczowy dla dalszego rozwoju firmy i utrzymania prestiżu marki.

źródło: Grupa LOTOS
fot. Grupa LOTOS
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ