Partner serwisu
02 marca 2021

Lata 20 nowego tysiąclecia pod znakiem Zielonego Ładu

Kategoria: Aktualności

Rok 2021 to nie tylko rozpoczęcie nowego dziesięciolecia w historii ludzkości. To także przełomowy rok dla walki ze zmianami klimatycznymi, wywołanymi działalnością człowieka. Doszliśmy do momentu, gdy zdecydowany głos społeczny przeciwko dalszym działaniom niszczącym środowisko nie gaśnie – a rośnie w siłę.

Lata 20 nowego tysiąclecia pod znakiem Zielonego Ładu

Od 2018 roku trwają cykliczne Młodzieżowe Strajki Klimatyczne. Z badań UN Global Contact i pracowni badawczej Kantar wynika, że ponad 70% Polaków uważa zmiany klimatyczne za prawdziwe i postępujące. Potwierdzają, że trzeba im przeciwdziałać – a co najważniejsze, że powinni przeciwdziałać im politycy. W pechowym 2020 roku, mimo pandemii COVID, ta liczba nie spadła – a nawet zwiększyła się o kilka punktów procentowych. 

– W 2021 roku należy oczekiwać dalszej tendencji wzrostowej. Co to oznacza dla polityków? Że Ministerstwo Klimatu raczej nie zostanie zamknięte, a PKN Orlen i inne firmy energetyczne w domenie skarbu państwa będą dalej wykonywały coraz większe zielone zwroty. Będziemy mieć także coraz mniej inwestycji węglowych, a proces całkowitego odejścia od węgla zostanie wreszcie domknięty – powiedział serwisowi eNewsroom Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact w Polsce. – W roku 2021 przestawimy zwrotnicę: z gospodarki opartej na węglu w kierunku gospodarki odpowiedzialnej klimatycznie. Transformacja energetyczna w związku z europejskim Zielonym Ładem już się dzieje. Sektor bankowy nie będzie już finansował inwestycji wysokoemisyjnych – co wynika z porozumienia bankowego z września 2018 roku. Jego konsekwencje widać już w Polsce. Mamy nadzieję, że te działania pozwolą zmniejszyć emisję tak, żeby temperatury nie wzrosły powyżej 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do początku epoki przemysłowej. Takie zalecenie wynika właśnie z Porozumień Paryskich i o to apelują wszyscy naukowcy. W przeciwnym razie możemy bardzo szybko, własnymi rękami, pogrzebać cywilizację człowieka – ostrzega Wyszkowski.

źródło: newsroom
fot. enewsroom.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ