Partner serwisu
11 stycznia 2021

Rynek farb zyskał w roku pandemii

Kategoria: Aktualności

Wartość rynku farb i lakierów dekoracyjno-budowlanych zwiększyła się w zeszłym roku o blisko 10% - wynika z najnowszego raportu IBP Research. Na rynek ten składają się: farby ścienne, lakiery do drewna, lakiery na metal i emalie ogólnego stosowania - stosowane przez nabywców indywidualnych i wykonawców budowlanych.Łączna sprzedaż farb deco na polskim rynku sięga prawie 4 mld złotych.

Rynek od 6-ciu lat konsekwentnie rośnie. Dynamika wartości determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych.

Rynek farb zyskał w roku pandemii

Pod względem dystrybucyjnym rynek farb i lakierów tworzą: ok. 5000 hurtowni ogólnobudowlanych (ich udział w sprzedaży zmniejsza się systematycznie), ok. 800 sieciowych marketów budowlanych (silny wzrost w ostatnich latach) oraz ok. 350 sklepów specjalistycznych. Część wyrobów trafia też do firm budowlanych drogą bezpośrednią od producenta.

Aktualną strukturę kanałów dystrybucji prezentuje wykres:

Na rynku farb i lakierów dekoracyjno-budowlanych działa ok. 70 firm producenckich. Wielka czwórka liderów - PPG Deco, Akzo Nobel, Śnieżka, Tikkurila - pokrywa 3/4 sprzedaży. Kolejnych 10-ciu producentów posiada łącznie 15% udziału.A cała reszta dzieli między siebie zaledwie 10% rynku.

Artykuł na podstawie: IBP Research „Rynek farb i lakierów dystrybucyjno-budowlanych w Polsce. Edycja 2020”. Więcej informacji: http://ibpresearch.pl/

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ