Partner serwisu
31 sierpnia 2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Kategoria: Aktualności

Drugi konkurs w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, organizowany przez PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju skierowany jest do przedsiębiorców i pracowników naukowych, którzy mają innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. Konkurs to także szansa na wdrożenie innowacyjnych technologii w praktyce. Zwycięskie projekty zyskają wsparcie w postaci badań przemysłowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez PGNiG i GAZ-SYSTEM.

Ideą programu jest współpraca nauki z biznesem, która przyczyni się do rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki oraz zmniejszenia oddziaływania branży energetycznej na środowisko.

Konkurs adresowany jest do przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą rozwijać wspólne badania i technologie w sektorze gazowym. Pierwsza edycja konkursu wyłoniła tak istotne projekty B+R, jak technologia wykorzystania metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy nowoczesne rozwiązania monitorowania infrastruktury gazowej. Czas na wdrożenie kolejnych przełomowych rozwiązań.

Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty w takich obszarach, jak:

  • poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych (obszar PGNiG);
  • pozyskanie metanu z pokładów węgla (obszar PGNiG);
  • materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
  • sieci gazowe (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
  • technologie związane z LNG i CNG (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
  • technologie wodorowe i paliwa gazowe (obszar PGNiG);
  • technologie stosowane we współpracy z klientami (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
  • ochrona środowiska i BHP (obszar wspólny PGNiG i GAZ-SYSTEM);
  • informatyka i cyberbezpieczeństwo (obszar GAZ-SYSTEM);
  • podziemne magazynowanie węglowodorów (obszar PGNiG).

Konkurs jest organizowany i współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie trwa jego druga runda. Na innowacyjne projekty czeka aż 311 mln zł wsparcia na rozwój badań i technologii, z czego połowę finansuje NCBR (w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), a drugą połowę, łącznie: PGNiG SA oraz GAZ-SYSTEM SA. O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstwa i jednostek naukowych.

Więcej informacji można przeczytać tutaj.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ