Partner serwisu
25 sierpnia 2020

Produkcja przemysłowa, ceny w przemyśle w lipcu 2020 r. - komentarz MR do danych GUS

Kategoria: Aktualności

Według wstępnych danych GUS, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,1% w stosunku do lipca ub.r. Natomiast w porównaniu z czerwcem br. wzrosła o 3,4%

Produkcja przemysłowa, ceny w przemyśle w lipcu 2020 r. - komentarz MR do danych GUS

Lipcowe dane pokazują, że kontynuowana jest poprawa w sektorze przemysłowym. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu było ponad 2-kronie wyższe niż przed miesiącem (0,5% r/r). Pozwala to z optymizmem patrzeć na kolejne miesiące. W sierpniu oczekujemy, że wzrost produkcji przekroczy 3% r/r, głównie w wyniku poprawy sytuacji w produkcji żywności i samochodów.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,2% w stosunku do poziomu sprzed roku.  W ujęciu narastającym w okresie styczeń-lipiec br. produkcja ukształtowała się na poziomie o 5,2% niższym (r/r).

Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 działach przemysłu. Największe wzrosty dotyczyły produkcji mebli (o 24,2%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 15,3%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 14,8%), urządzeń elektrycznych (o 7,1%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 4,5%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 4,1%). 

Z kolei spadki produkcji notowano w 14 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 18,4%), w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 15,0%), maszyn i urządzeń (o 13,3%), metali (o 9,7%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 2,8%) oraz wyrobów z metali (o 2,0%).

W lipcu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 0,6%, natomiast w stosunku do czerwca br. wzrosły o 0,3%. Natomiast ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 2,5% r/r, a w porównaniu z czerwcem 2020 r. o 0,2%.
 

źródło: MR
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ