Partner serwisu
04 sierpnia 2020

Ministerstwo Klimatu przygotowało sprawozdanie dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Klimatu przygotowało sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za rok 2019. Zgodnie z dokumentem, w tym czasie, polski system gazu ziemnego działał bez zakłóceń, a bezpieczeństwo dostaw paliw gazowych nie było zagrożone.

Ministerstwo Klimatu przygotowało sprawozdanie dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych

Zdaniem ministra klimatu Michała Kurtyki potencjał sektora gazowego oraz infrastruktury gazowej może odegrać znaczną rolę w transformacji sektora energetycznego w Polsce.

„Wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa przejściowego, jak również infrastruktury gazowej w obszarze tzw. gazów zdekarbonizowanych (wodoru i biometanu) to szansa na wzrost wykorzystania gazu ziemnego i infrastruktury gazowej w drodze do bezemisyjnej gospodarki” – powiedział minister Kurtyka.

Zgodnie z danymi systematycznie zwiększające się zużycie paliw gazowych pokrywane jest w pełni ze zdywersyfikowanych źródeł, a zmniejszający się w bilansie udział importu z jednego kierunku zastępowany jest dostawami od pewnych i stabilnych dostawców. Filarem stale zwiększającego się poziomu dywersyfikacji pozostaje LNG, którego udział w bilansie dostaw dynamicznie rośnie.

Jak wynika ze sprawozdania, struktura zaopatrzenia kraju w paliwa gazowe pozostaje na zrównoważonym poziomie, a krajowe wydobycie wraz ze zdywersyfikowanym przywozem z zagranicy gwarantuje bezpieczeństwo dostaw paliw gazowych do odbiorców.

Założenia polityki dywersyfikacyjnej wymagają kontynuacji działań w zakresie rozbudowy zarówno połączeń międzysystemowych, jak i krajowej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Operatorzy systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych konsekwentnie realizują więc projekty w zakresie rozbudowy sieci gazowej umożliwiając korzystanie z gazu ziemnego jak największej liczbie odbiorców.

***

Przygotowane w Ministerstwie Klimatu sprawozdanie w sposób kompleksowy opisuje stan polskiego sektora gazowego i postępy w zapewnianiu bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do odbiorców.

Materiały

Kliknij tutaj, aby otworzyć sprawozdanie dot. bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych za 2019 rok

źródło: Ministerstwo Klimatu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ