Partner serwisu
21 lipca 2020

CIECH sprzedaje biznes Żywice

Kategoria: Aktualności

Spółka CIECH S.A. podpisała z LERG S.A. wstępną umowę sprzedaży 100 proc. udziałów spółki CIECH Żywice, jedynego w Polsce wytwórcy żywic epoksydowych i ważnego dostawcy żywic poliestrowych stosowanych m.in. w przemyśle farbiarskim, a także innych specjalistycznych produktów dla wielu kluczowych branż gospodarki. Dla CIECH transakcja jest efektem realizacji zapisów strategii Grupy na lata 2019-2021, której celem jest maksymalizacja wartości Grupy dla akcjonariuszy poprzez koncentrację na rozwoju głównych linii biznesowych o największej skali działania i wiodącej pozycji na rynkach globalnych. Kwota transakcji wynosi 160 mln zł, a mnożnik transakcji EV/EBITDA liczony dla ostatnich dwunastu miesięcy wynosi 7,6. Nabywca - polska firma LERG S.A. z Podkarpacia – to jeden z wiodących producentów żywic w Europie Środkowej, specjalizujący się w produkcji żywic poliestrowych. Sprzedaż zostanie sfinalizowana po uzyskaniu niezbędnych zgód regulacyjnych.

CIECH sprzedaje biznes Żywice

CIECH rozpoczął przegląd opcji strategicznych dla biznesu Żywice jesienią 2019 roku, ogłaszając jednocześnie wydzielenie tego biznesu z CIECH Sarzyna do oddzielnej spółki, co zostało zrealizowane z początkiem 2020 roku. Nowa spółka zajmuje się w całości produkcją i sprzedażą blisko 1000 produktów, wśród których znajdują się żywice epoksydowe (ok. 40 proc. sprzedaży), poliestrowe nasycone (ok. 10 proc. sprzedaży) i nienasycone (ok. 50 proc. sprzedaży). Spółka eksportuje ok. 50 proc. swoich wyrobów, głównie do krajów europejskich, oraz posiada własne centrum R&D. CIECH Żywice dostarcza produkty do klientów reprezentujących wiele segmentów gospodarki (m.in. budownictwo i transport), a w ostatnich latach intensywnie rozwijała portfolio wysokomarżowych produktów stosowanych m.in. w branży sanitarnej (żelkoty). Dzięki rozwiniętemu działowi R&D oraz wysokiej jakości obsługi posprzedażowej, sporym zainteresowaniem cieszą się unikalne żywice z linii Epidian Deco, stosowane w segmencie „home&garden”. Z kolei przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje zwiększyły ofertę posadzek epoksydowych o cenionych przez branżę budowlaną właściwościach.

- Zgodnie z naszą strategią chcemy się rozwijać w biznesach, w których mamy mocną pozycję konkurencyjną na międzynarodowym rynku i możliwość skutecznego rozwoju. Zmiany na globalnym rynku żywic w ostatnich latach potwierdzają, że aby skutecznie konkurować ze światowymi i regionalnymi konkurentami wymagana jest odpowiednia skala działania. Dlatego w ramach przeglądu opcji strategicznych dla CIECH Żywice szukaliśmy partnera, który oprócz korzystnych warunków transakcji, zapewni także możliwość dalszego rozwoju tego biznesu. Umożliwi przy tym wykorzystanie potencjału produkcyjnego i intelektualnego spółki oraz będzie kontynuował nasze działania w kierunku tworzenia jeszcze bardziej angażującego środowiska pracy dla załogi CIECH Żywice. Nie bez znaczenia jest także to, że jest to dynamiczny polski producent z Podkarpacia, wiążący swoją przyszłość z działalnością w tym regionie – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Spółka CIECH Żywice ma swoją siedzibę w Nowej Sarzynie i zatrudnia ok. 240 osób. W 2019 roku biznes Żywice wypracował 298 mln zł przychodów.

- CIECH Żywice to wiodący polski producent żywic, firma zrestrukturyzowana, posiadająca zdrowe fundamenty i dalszy potencjał rozwojowy. W ostatnich latach zwiększyliśmy jego potencjał rynkowy rozbudowując portfolio o produkty wysokomarżowe, kierowane do perspektywicznych branż gospodarki. Jesteśmy zadowoleni, że spółka zyskuje bardzo dynamicznego inwestora z wieloma sukcesami i ambitną strategią rozwoju, w którą doskonale wpisuje się potencjał zakładu w Nowej Sarzynie – dodaje Kamil Majczak, Prezes Zarządu CIECH Żywice.

Firma LERG to jeden z najważniejszych producentów żywic w Polsce. Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, LERG posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

- Nabycie spółki CIECH Żywice stanowi ważny krok w kierunku realizacji strategicznych celów przedsiębiorstwa, jakimi są ugruntowanie pozycji lidera w produkcji żywic oraz zwiększenie wartości, potencjału rozwojowego i bezpieczeństwa firmy. Obie spółki posiadają bogatą tradycję, ogromne doświadczenie i silną pozycje w swojej branży, cechuje je również komplementarność produktowa i technologiczna. Dzięki temu powstanie polska firma zdolna do jeszcze bardziej skutecznego konkurowania na globalnym rynku żywic. Dlatego bardzo nas cieszy, że wraz z zamknięciem transakcji, będziemy mieli możliwość powitać spółkę CIECH Żywice w Grupie LERG – podkreśla Agnieszka Kozubek-Bespalenko, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny firmy LERG.

Do sfinalizowania transakcji sprzedaży spółki CIECH Żywice niezbędne jest uzyskanie zgód regulacyjnych. W transakcji Grupę CIECH wspierał Rothschild & Co (doradca finansowy) oraz Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak (doradca prawny), a firmie LERG S.A. doradzało Pekao Investment Banking (doradca finansowy), Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy sp.k. oraz BIL Kancelaria Prawna (doradcy prawni).

źródło: CIECH
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ