Partner serwisu
30 kwietnia 2020

W Polsce wzrasta liczba autobusów zasilanych CNG

Kategoria: Aktualności

Według danych opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w 2019 r. z łącznej liczby 1032 zakupionych nowych miejskich autobusów, 182 posiadało napęd CNG, co stanowi 22 proc. udział w rynku. Z kolei w I kwartale 2020 r. na 125 wszystkich nowozarejestrowanych autobusów miejskich zasilanych naturalnym gazem ziemnym jest 41 pojazdów. To oznacza blisko 33 proc. udział w rynku. Przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku zarejestrowano również 19 autobusów elektrycznych oraz 1 hybrydowy.

W Polsce wzrasta liczba autobusów zasilanych CNG

Jak powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny: – Cieszy nas, że liczba nowych autobusów z alternatywnymi napędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacji wprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie akcyzy czy ustawa o Elektromobliności i paliwach alternatywnych, ale to także dowodzi skutecznych działań sprzedażowych naszej Spółki w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem.

Rosnący rynek pojazdów zasilanych CNG to nie tylko autobusy komunikacji miejskiej. Z danych PZPM wynika, że do 31 marca 2020 r. w Polsce było zarejestrowanych blisko 3000
samochodów osobowych napędzanych gazem ziemnym, a paliwo CNG/LNG cieszy się coraz większą popularnością w tym segmencie.

– Ten rodzaj paliwa doskonale nadaje się do wykorzystania nie tylko w komunikacji miejskiej. Z naszych stacji tankowania CNG korzystają również firmy transportowe, kurierskie, taksówkarze, a także piekarnie, hurtownie spożywcze czy pralnie. Aby ułatwić dostęp do tego ekologicznego paliwa, Grupa PGNiG planuje budowę dodatkowych 38 stacji sprężonego gazu. To pozwoli na dalsze upowszechnianie gazu jako paliwa do silników samochodowych, a także w skuteczny sposób wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – dodał Marcin Szczudło.

Przez pierwsze trzy miesiące br. sprzedaż osobowych i użytkowych pojazdów napędzanych CNG/LNG wyniosła w sumie 209 egzemplarzy. W kraju zarejestrowano łącznie 1724 samochodów dostawczych oraz 2848 ciężarowych zasilanych tym paliwem.

źródło: orpa.pl
Tagi: ORPA, PGNiG, PZPM, CNG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ