Partner serwisu
07 kwietnia 2020

Koronawirus a komunikacja marki

Kategoria: Aktualności

Pandemia koronawirusa wymusza przemiany we wszystkich aspektach życia. W społeczeństwie dokonuje się przewartościowanie. Dotychczasowe grupy docelowe klientów skategoryzowane według znanych i starych wytycznych, przechodzą zmiany. To wyzwanie dla specjalistów od marketingu i komunikacji, ale i dla marek, które muszą zacząć brać pod uwagę globalną transformację nie tylko na poziomie gospodarczym, ale również mentalnym i świadomościowym. Wartość bezpieczeństwa, zdrowia czy relacji z bliskimi mocno się zwiększyła. Po pandemii klienci inaczej będą reagować na bodźce marketingowe, bo właśnie dokonują się zmiany w ich percepcji.  

Koronawirus a komunikacja marki

Skłonni do konsumpcjonizmu dorośli, szukają wytchnienia już nie na wakacjach na Teneryfie, tylko w domu, redefiniując relacje z bliskimi i wartość czasu i pieniędzy. Nastolatkowie uczą się korzystać z internetu w celach edukacji, a nie tylko dla rozrywki.  Sztucznie wytwarzane potrzeby zastępujemy tym, co bardziej na ten czas dla nas wartościowe. To wpłynie na komunikaty kierowane do klientów. Co będzie najważniejsze i jak komunikować w tym zmieniającym się świecie?

Zaufanie

W tym trudnym czasie rola zaufania mocno wzrasta. Teraz trzeba postawić na jego budowanie i rozwijanie. Zmienia się myślenie klientów, którzy zalewani są masą informacji w internecie, mają więcej czasu i spędzają go właśnie online. Sytuacja ta jest nietypowa dla wszystkich. W swoich działaniach marka powinna przede wszystkim myśleć o dobru klienta i dostosowaniu komunikatów bezpośrednich. Kluczem będzie aktywizacja tych, którzy dotychczas korzystali wyłącznie z oferty offline. Powinni poczuć, że dostają coś wartościowego, a firma przychodzi im z pomocą w tej trudnej sytuacji.

Zmiana strategii

Dotychczasowe strategie muszą ulec zmianie. Koronawirus zmusił wiele marek do zawieszenia działalności, zmiany profilu czy choćby zwolnień. Nowe strategie powinny zakładać realizowanie usług w innym wymiarze oraz przewidywać transformacje, jakie zachodzą w ludziach. Czas przestoju można wykorzystać na zaplanowanie nowych działań i sukcesywnie je realizować, tak aby móc ponownie wystartować, jak tylko świat powoli zacznie wracać "do normy". Konieczna jest elastyczność i otwartość na innowacje.

Przemiany wewnętrzne

Obecna sytuacja to doskonała lekcja, która powinna wprowadzić trwałe zmiany w komunikacji z klientami i pracownikami. To czas, żeby zmienić wewnętrzne procedury, zwrócić uwagę na to, co staje się dziś najważniejsze – np. nasze zdrowie. O marce świadczy nie tylko jej produkt, ale cały proces jego wytwarzania czy dbanie o pracowników. Po koronawirusie klienci będą bardziej świadomi i częściej będą sprawdzać od kogo i co dokładnie kupują.

Nowe produkty

Czas zwolnienia tempa w dotychczasowej działalności to doskonały moment, który może pobudzić kreatywność i uruchomić nowe kanały komunikacji ze społecznością. To także moment na wprowadzenie nowych produktów i wypromowanie marki. Przykładem jest choćby polska firma 4F, która ruszyła z produkcją maseczek, kombinezonów ochronnych oraz innych produktów niezbędnych w szpitalach. To jest bardzo ważne, także pod kątem działań marketingowych i public relations. Pomagając potrzebującym przedsiębiorstwo zyskuje dobry rozgłos oraz lojalnych klientów, którzy z pewnością nie znikną po wirusie.

Angażowanie społeczności

Kiedy świat przeniósł się w sferę online, powstała ogromna grupa odbiorców zgromadzona na wirtualnych platformach. Dziś jest właściwy moment na wykorzystywanie narzędzi online, które pozwalają utrzymać kontakt z klientem. Ma on więcej czasu, by zapoznać się z produktem, dokładnie go przejrzeć, a także przetestować zamawiając do domu. Wręcz konieczne jest wykorzystanie potęgi social mediów, które stanowią klucz do działań w obecnej sytuacji. Są źródłem informacji i promocji oraz narzędziem obsługi klienta i reklamacji. Bardzo ważną tematyką jest ta, która odwołuje się do panującej sytuacji – np. praca zdalna, ćwiczenia w domu czy wypoczynek. Jest to Real Time Marketing.

Stała komunikacja

Marki nie powinny zapominać o standardowych działaniach, ponieważ w gąszczu informacji o koronawirusie, ludzie chcą również znaleźć "normalną informację prasową", która pozwoli im oderwać się od tematu pandemii. Działania public relations powinny być kontynuowane, tak aby pokazywać klientom, że marka cały czas czuwa i pracuje nad rozwiązaniami.

Eventy

Przewiduje się, że branża eventowa, którą znaliśmy dotychczas ulegnie transformacji. Dużą rolę zaczną odgrywać eventy i konferencje online, które cieszą się ogromną popularnością. Jest to wartościowe narzędzie pozwalające na budowanie wizerunku oraz pozostanie w stałym kontakcie z klientem.

Pozycjonowanie

Każda firma powinna pamiętać o pozycjonowaniu swojej marki, także w czasach kryzysu. Zmniejszenie intensyfikacji działań marketingowych może spowodować, że inne firmy wyjdą na prowadzenie w rankingach widoczności. Ważne są komunikaty umieszczane na stronach www, stałe aktualizowanie zakładek typu „blog” czy „aktualności” oraz utrzymywanie komunikacji z grupami docelowymi za pomocą social mediów czy działań media relations.

Co będzie dalej?

Po epidemii zostanie w nas mocny ślad, pamięć o niej. Stanie się ona dla nas na długo punktem odniesienia i momentem wielkiej transformacji. Ale pamiętajmy, że koronawirus w końcu się skończy, a marka, która przestanie dbać o swoją widoczność, zniknie. Prawidłowa i efektywna komunikacja to przede wszystkim długoterminowe działania. Chodzi o budowanie świadomości i lojalności. Kiedy konkurencja traci widoczność, to idealny moment, dla tych którzy mogą się wyłonić z natłoku informacji.

Autorką artykułu jest Agata Swornowska, CEO, założycielka Agencji Kreatywnej ArteMis Creation.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ