Partner serwisu
20 marca 2020

Bolesławiec: Umowa na zakup autobusów elektrycznych podpisana

Kategoria: Aktualności

11 marca 2020 r. w Sali Rajców w Bolesławcu nastąpiło podpisanie umowy dotyczącej zakupu dwóch elektrycznych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu. Umowę podpisali prezydent Bolesławca Piotr Roman oraz - ze strony wykonawcy-Solaris Bus & Coach S.A. - Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Regionu Południowo-Zachodniego - Kraj.

Bolesławiec: Umowa na zakup autobusów elektrycznych podpisana

Przedmiotem umowy jest dostawa dwóch fabrycznie nowych, niskopodłogowych, elektrycznych autobusów marki SOLARIS typu Urbino 8X, Urbino 8.9 LE electric, wraz z ładowarkami i niezbędnym wyposażeniem w zestaw narzędzi i urządzeń specjalistycznych. Za realizację przedmiotu umowy obowiązuje cena za jeden  autobus 2.396.040 zł brutto, całkowita cena ofertowa wynosi 4.792.080 zł brutto.

Napęd ekologicznych elektrobusów stanowić będzie centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia niezbędna do jego napędzania będzie gromadzona w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 160 kWh. Jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in.

Autobusy i infrastruktura

Wraz z autobusami Solaris dostarczy również urządzenia służące uzupełnianiu energii. Jedna z dwóch zamówionych ładowarek zewnętrznych to ładowarka dwuzakresowa, która w zależności od potrzeb przewoźnika, może umożliwiać równoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą 40 kW na każdy autobus lub jednego autobusu z mocą 80 kW.

Zgodnie ze złożoną ofertą, pojazdy Solaris Urbino 8,9 LE electric jednorazowo na pokład zabiorą ponad 58 osób, 20 z nich na miejscach siedzących. Autobusy będą wyposażone m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampy dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. W przestrzeni pasażerskiej nie zabraknie ponadto gniazd USB, dzięki którym pasażerowie naładują swoje urządzenia mobilne. Na zlecenie zamawiającego, polski producent zamontuje także system informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą m.in. system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru.

Bolesławiec dołączy do 28 polskich miast, w których użytkowane są elektrobusy marki Solaris. Termin dostawy autobusów elektrycznych zaplanowano na połowę lutego 2021 roku.

Dofinansowanie RPO

Warto przypomnieć, że projekt pn. „Zakup taboru autobusowego (2 autobusów bezemisyjnych o alternatywnych, elektrycznych systemach napędowych) wraz z infrastrukturą towarzyszącą” uzyskał dofinansowanie w ramach RPO WD 2014-2020. Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 85 proc.

Miejski Zakład Komunikacji w Bolesławcu w ostatnim czasie wzbogacił się o 13 nowoczesnych autobusów marki Solaris Urbino 10. Autobusy wyposażone są w silniki Euro 6, spełniające najwyższe normy emisji spalin. Również ten bolesławiecki projekt „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014 – 2020. Zgodnie z umową z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego  2014 – 2020 Bolesławiec otrzymał ponad 8 mln zł. W 2018 roku nowe autobusy zostały zakupione już z myślą o bezpłatnej komunikacji. Bezpłatna komunikacja w Bolesławcu dla mieszkańców i turystów obwiązuje od 23 czerwca2018 r. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta jest elementem poprawy jakości powietrza w Bolesławcu poprzez graniczenie niskiej emisji, w tym ograniczenie ruchu samochodów indywidualnych i zachęcenie  mieszkańców do korzystania z transportu publicznego

źródło: bolesławiec.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ