Partner serwisu
11 lutego 2020

Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę

Kategoria: Aktualności

Wojewoda kujawsko-pomorski 5 lutego br. wydał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie. Nowy obiekt będzie jedyną tłocznią wybudowaną od podstaw przez GAZ-SYSTEM w polskiej części Baltic Pipe.

Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę

Tłocznia Gustorzyn jest istotnym elementem trwającej rozbudowy i modernizacji krajowego systemu przesyłowego. Poprzez swoje centralne położenie sterować będzie rozpływem gazu w środkowej Polsce. Nowa tłocznia jest budowana nie tylko dla potrzeb transportu gazu w ramach projektu Baltic Pipe, ale również w kontekście przyszłego interkonektora Polska-Litwa.

- Polski system przesyłowy zostanie wzmocniony o nowoczesny obiekt - Tłocznię Gazu w Gustorzynie, która stanie się kluczowym elementem zapewniającym przesył gazu w stronę aglomeracji warszawskiej, Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

Projekt budowlany zatwierdzony przez wojewodę zakłada realizację inwestycji w dwóch etapach:

  • etap I obejmuje rozbudowę i budowę instalacji na terenie węzła przesyłowego i budowę tłoczni gazu Gustorzyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą;
  • etap II inwestycji obejmuje rozbudowę tłoczni o kolejny zespół agregatów sprężarkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

***

Projekt o znaczeniu wspólnotowym

Komisja Europejska przyznała projektom gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Litwa (GIPL) oraz Baltic Pipe status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest, PCI).

Wsparcie finansowe ze strony UE

Tłocznia Gustorzyn, realizowana w ramach projektu GIPL, uzyskała dofinansowanie z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF), zarówno na prace projektowe, jak i prace budowlane. „Łącząc Europę" (CEF), to kluczowy unijny instrument wspierania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności, który ma na celu m.in. zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Europy. Ponadto, zgodnie z decyzją ACER z 11 sierpnia 2014 r. w sprawie transgranicznej alokacji kosztów projektu (CBCA), oprócz wsparcia finansowego UE, budowa GIPL na terytorium Polski, w tym część kosztów infrastruktury niezbędnej do zapewnienia pełnej funkcjonalności połączenia, zostanie dofinansowana przez Operatorów Systemów Przesyłowego (OSP) z państw bałtyckich z Litwy, Łotwy i Estonii.

źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ