Partner serwisu
13 stycznia 2020

CIECH szuka rozwiązania dla rumuńskiej fabryki

Kategoria: Aktualności

W oczekiwaniu na wynik dialogu z władzami lokalnymi i rumuńskim rządem, którego celem jest wypracowanie długoterminowego rozwiązania umożliwiającego przywrócenie produkcji, rumuńska fabryka sody należąca do Grupy CIECH nadal pozostaje w trybie czasowego wstrzymania produkcji („stand-by”). W ciągu ostatnich miesięcy spółka prowadziła intensywny dialog z lokalnymi partnerami, a także z przedstawicielami nowo powołanego rządu rumuńskiego. Przywrócenie produkcji w rumuńskiej fabryce CIECH uzależnione jest od zapewnienia spółce stabilnych dostaw pary, niezbędnej do funkcjonowania zakładu.

CIECH szuka rozwiązania dla rumuńskiej fabryki

Przedłużenie terminu rozmów z partnerami na poziomie centralnym wynika między innymi z sytuacji politycznej w Rumunii, gdzie doszło do zmiany koalicji i wyłonienia nowej rady ministrów. To sprawiło, że rozmowy z przedstawicielami rządu na temat warunków przywrócenia produkcji muszą być prowadzone od początku.

Tryb czasowego wstrzymania produkcji oznacza możliwość jej przywrócenia w dowolnym momencie, dlatego linie produkcyjne zakładu utrzymywane są cały czas w stanie gotowości do wznowienia produkcji.

- Dajemy sobie jeszcze trochę czasu na wypracowanie optymalnego rozwiązania sytuacji fabryki sody kalcynowanej w Rumunii. Nie tylko zdajemy sobie sprawę ze znaczenia zakładu dla regionu, ale jednocześnie mamy na uwadze fakt, że CIECH Soda Romania posiada bardzo dobrą kadrę inżynierską i technologiczną, a także zmodernizowane linie produkcyjne. Dlatego szukamy sposobu na wznowienie produkcji w Rumunii, ale pod jednym warunkiem: musi być rentowna. Przy obecnej cenie pary zaproponowanej przez jedynego jej dostawcę, nie jest to możliwe. W tej sytuacji wszystkie opcje o których mówiliśmy wcześniej pozostają otwarte - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Rumuńska spółka CIECH czasowo wstrzymała produkcję 18 września 2019 roku i przeszła w tryb stand-by. Decyzja ta była konsekwencją wypowiedzenia przez elektrociepłownię CET Govora, jedynego dostępnego dostawcę pary technologicznej, umowy na dostawy tego surowca dla CIECH Soda Romania i jednoczesnej propozycji podwyżki jego cen, uniemożliwiającej prowadzenie rentownej działalności przez Spółkę.

źródło: CIECH
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ