Partner serwisu
04 grudnia 2019

COP25 w Madrycie rozpoczęty. Polska przekazała prezydencję Chile

Kategoria: Aktualności

2 grudnia zakończyła się polska prezydencja COP24, która trwała od ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Katowicach. Michał Kurtyka, minister klimatu i prezydent COP24, przekazał prezydencję Chile, które przewodniczy obradom podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie.

COP25 w Madrycie rozpoczęty. Polska przekazała prezydencję Chile

„Razem udało nam się przeskoczyć poprzeczkę oczekiwań i przyjąć bardzo potrzebny „Pakiet katowicki”, który jest podręcznikiem efektywnego wdrażania w życie porozumienia paryskiego. To był nasz wspólny sukces, który bez waszej mądrości, umiejętności i osobistego oddania nie byłby możliwy” – powiedział w poniedziałek minister klimatu i prezydent COP24 Michał Kurtyka przekazując przewodniczenie negocjacjom klimatycznym prezydencji chilijskiej.

Minister Kurtyka podkreślił, że podpisana w Katowicach deklaracja o solidarnej i sprawiedliwej transformacji wnosi do globalnej polityki klimatycznej kwestię wrażliwości na sprawy ludzkie. Przypomniał, że sukcesem COP24 było wprowadzenie na międzynarodową arenę debaty klimatycznej również tematyki dot. elektromobilności (podczas COP24 w Katowicach 44 państwa podpisały deklarację „Driving Change Together — Katowice Partnership for Electromobility”), a także lasów („Deklaracja leśna”).

Prezydent COP24 dodał też, że Polska będzie wspierać swoich chilijskich następców w sfinalizowaniu ostatniego elementu porozumienia paryskiego, czyli w stworzeniu wspólnych rynków do handlu uprawnieniami do emisji.

2 grudnia 2019 r. w Madrycie rozpoczął się międzynarodowy szczyt klimatyczny ONZ – COP25. Potrwa on do 13 grudnia. Obradom przewodniczy Chile, a prezydentem COP25 została minister środowiska Chile Carolina Schmidt.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ