Współczesny dom, zbudowany z nowoczesnych materiałów czyli jak wygląda energooszczędne budowanie w Polsce
Budownictwo energooszczędne silnie rozwija się w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. W społeczeństwie rośnie świadomość korzyści płynących z zastosowania nowych energooszczędnych technologii.

Należy do nich zarówno zmniejszenie kosztów utrzymania domu, jak i pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jak wygląda energooszczędne budownictwo w Polsce? Czy jest ono regulowane przez przepisy?
Budownictwo energooszczędne - przepisy
Unia Europejska zapowiedziała zmiany w przepisach prawnych dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony cieplnej budynków. Przepisy mają zacząć obowiązywać już od 2021 roku i zakładają, że wszystkie budowane od tego momentu domy będą energooszczędne lub nawet zeroenergetyczne.
Najczęściej przyjmuje się, że budynek energooszczędny to obiekt, który posiada roczne zapotrzebowanie na energię mniejsze lub równe 70 kWh/m2. Aby to ustalić określa się jego pełen bilans energetyczny, na który składa się całość rozwiązań energetycznych.
Jak podaje Instytut Budynków Pasywnych przy Narodowej Agencji Poszanowania Energii, największe straty energii odnotowuje się jako utratę ciepła przez:
- wentylację (30-40%);
- okna i drzwi (20-25%);
- ściany zewnętrzne (15-20%);
- dach (10-15%);
- posadzkę osadzoną na gruncie (5-10%);
- mostki termiczne (ok. 5%).
Dlaczego warto zdecydować się na budownictwo energooszczędne?
W ramach kampanii “Nie trać energii” powstał raport pod tytułem “Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”. Z zebranych przez specjalistów danych wynika, że aż 88% respondentów zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego. Oznacza to, że duża część społeczeństwa dobrze zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z takiego rozwiązania. Należą do nich między innymi:
- możliwość uzyskania wsparcia i dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
- minimalizacja kosztów utrzymania domu, w tym przede wszystkim opłat za ogrzewanie;
- ekologiczność, zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne;
- wysoki komfort użytkowania budynku;
- pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców budynku (jak przekonuje profesor Tadeusz Zielonka, lekarz, jakość powietrza w domu mieszkalnym ma bezpośrednie odbicie w stanu zdrowia jego mieszkańców).
Współczesne budownictwo energooszczędne - innowacyjne technologie
W celu zbudowania domu energooszczędnego wykorzystywany jest szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Należy do nich zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej (w tym użycie dobrej jakości styropianu lub styroduru oraz energooszczędnej stolarki okienno-drzwiowej), wentylacji z odzyskiem ciepła (tak zwana rekuperacja), elektronicznych termostaty grzejnikowe, rolet zewnętrznych czy odnawialnych źródeł energii. Projektanci pracowni architektonicznej DomoweKlimaty.pl, wykorzystując te innowacyjne rozwiązania, tworzą piękne projekty energooszczędnych domów jednorodzinnych.
Projekt małego domu energooszczędnego Aster 4 - 92.36m²
Projektanci podkreślają również wagę rozmiaru i kształtu domu, co dobrze ukazują na przykład domy parterowe w kształcie litery L – dom podzielony na dwie strefy – czy takie rozwiązanie jest optymalne? Taki projekt pozwala na wykorzystanie możliwości oświetlenia przestrzeni dziennych naturalnym światłem.
Komentarze