Partner serwisu
04 marca 2014

Dostawy gazu ziemnego bez zakłóceń

Kategoria: Z życia branży

Dostawy gazu ziemnego z importu realizowane na rzecz PGNiG SA, w tym przez terytorium Ukrainy, przebiegają bez zakłóceń.

Dostawy gazu ziemnego bez zakłóceń

Spółka na bieżąco i z uwagą monitoruje rozwój sytuacji na Ukrainie. Ewentualne działania zapobiegawcze dotyczące dostaw gazu będą podejmowane stosownie do sytuacji w tym zakresie. Dostawy gazu do Polski z kierunku wschodniego realizowane są na podstawie umowy pomiędzy PGNiG SA a spółką Gazprom Export.

Gaz ziemny z kierunku wschodniego przesyłany jest do Polski poprzez następujące połączenia: na granicy polsko-ukraińskiej w punkcie wejścia  Drozdowicze oraz na granicy polsko-białoruskiej w punktach wejścia Kondratki, Wysokoje, a także Tietierowka. Pozostałe połączenia, na których realizowane są kontrakty importowe PGNiG SA, zlokalizowane są na granicy polsko-niemieckiej w punktach wejścia Lasów, Mallnow i Gubin, oraz na granicy polsko-czeskiej w punktach wejścia Cieszyn i Branice.

Niezależnie od zawartych kontraktów importowych na dostawy gazu ziemnego, realizowanych przez wszystkie punkty wejścia do krajowego systemu przesyłowego, na potrzeby pokrycia zapotrzebowania odbiorców wykorzystywany jest gaz pochodzący z wydobycia krajowego oraz gaz zgromadzony w podziemnych magazynach gazu (PMG).

Ponadto, Spółka utrzymuje 942 mln m3 gazu ziemnego stanowiącego zapas obowiązkowy, utworzony z zgodnie z Ustawą z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

 

Źródło: PGNiG SA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ