Partner serwisu
07 października 2019

Adam Czyżewski (PKN ORLEN): Petrochemia ma przyszłość

Kategoria: Aktualności

Żyjemy w świecie zdominowanym przez plastik, bo prawie wszystko, czego używamy na co dzień, jest zrobione z plastiku lub zawiera plastikowe komponenty. Nagromadzenie plastikowych odpadów urosło do rozmiarów poważnego ekologicznego problemu, którego rozwiązanie nie jest proste i wymaga czasu - czytamy na blogu napędzamyprzyszłość.pl

Adam Czyżewski (PKN ORLEN): Petrochemia ma przyszłość

Poziom emocji, jakie wywołują plastikowe śmieci, rośnie szybciej niż poziom wiedzy na temat tego, jak się ich pozbyć z korzyścią dla środowiska i klimatu. Świat nauki i przemysł petrochemiczny poszukują długookresowych rozwiązań, których zalety przeważają nad wadami. Ich podstawą jest właściwa diagnoza problemu. Jednak wiedza na temat petrochemii – szybko rozwijającej się gałęzi przemysłu – ma dość hermetyczny charakter, a jej poziom w społeczeństwie rośnie znacznie wolniej niż emocje.

W PKN ORLEN dysponujemy specjalistyczną wiedzą z tego zakresu – śledzimy badania, na podstawie których opracowujemy strategie biznesowe. Postanowiliśmy podzielić się nią, by skierować dyskusję na właściwe tory, bowiem intuicyjne rozwiązania, jak zakazanie produkcji plastiku, są tylko pozornie korzystne - tłumaczy Adam Czyżewski, Główny Ekonomista PKN ORLEN S.A.

Czy papierowa torba jest lepsza dla środowiska niż plastikowa?

Produkcja obu toreb zostawia ślad w postaci emisji oraz zanieczyszczeń w środowisku naturalnym. Torba papierowa musi być użyta, według różnych badań, od 5 do 44 razy by jej wpływ na środowisko był mniejszy niż każdorazowe wykorzystanie jednorazowej torby plastikowej. Także, wbrew powszechnej opinii, nie każdy plastik pochodzenia biologicznego jest biodegradowalny i nie każdy plastik biodegradowalny jest pochodzenia biologicznego. Aby w środowisku naturalnym doszło do rozkładu plastików pochodzenia biologicznego, musi zostać spełniony szereg istotnych warunków, takich jak odpowiednia temperatura i wilgotność. W przypadku ich braku, proces rozkładu zostaje wydłużony na setki długich lat.

W debatach o przyszłości petrochemii pojawiają się dziś koncepcje odejścia od ropy naftowej ze względu na emisję zanieczyszczeń do środowiska. Poszukiwanie alternatyw to właściwy kierunek, ale odnalezienie odpowiednich rozwiązań w tym obszarze stanowi ciągle prawdziwe wyzwanie. Musimy mieć na uwadze fakt, iż współcześnie ropa i gaz są szeroko dostępnymi surowcami, które potrafimy wydobywać i przetwarzać w produkty użytkowe w sposób mniej szkodliwy dla środowiska i klimatu niż w przypadku wykorzystania innych surowców. Wychodzi więc na to, że przy obecnym stanie wiedzy, nie umiemy zastąpić ropy i gazu niczym, co mogłoby być bardziej ekologiczne.Jeśli nie potrafimy znaleźć substytutu ropy naftowej i gazu w przemyśle petrochemicznym, to może całkowicie zakażemy produkcji plastiku? Odpowiedzialność za plastikowe odpady leży nie tylko po stronie producenta tworzywa, ale również po stronie wytwórcy produktu końcowego, społeczeństwa i władz lokalnych.

Dziś wiemy już, że plastiku nie da się wyeliminować z wielu dziedzin życia i gospodarki, zwłaszcza tych, które rozwinęły się po wynalezieniu plastiku, takich jak elektronika. Ponieważ odpadem jest to, co wyrzucamy, a nie to, co produkujemy, rozwiązanie problemu plastikowych (i wszelkich) odpadów polega na wielokrotnym użytkowaniu, odpowiednim zbieraniu i recyklingu, czyli na przejściu od gospodarki liniowej do cyklicznej. O tym właśnie piszemy w raporcie PKN ORLEN „ Petrochemia ma przyszłość”, który zostanie opublikowany na stronie www.napedzamyprzyszlosc.pl.

źródło: napedzamyprzyszlosc.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ