Partner serwisu

Ukończono 75% terminalu LNG

Kategoria: Z życia branży

Stan zaawansowania budowy terminalu LNG, który umożliwi odbiór 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie oraz dzięki któremu Polska uzyska dostęp do globalnego rynku LNG oceniany jest na 75%.

Ukończono 75% terminalu LNG

W ostatnim czasie realizowane są m.in. prace w zbiornikach magazynowych LNG – montaż i spawanie wewnętrznych zbiorników ze specjalnych blach niklowych oraz zakończenie montażu stalowych konstrukcji pomostów dachowych pod instalacje na obu zbiornikach. W części morskiej kontynuowany jest m.in. montaż rurociągów LNG i rozpoczęto próby ciśnieniowe rurociągów stalowych.

Koszt budowy obiektu ważnego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski wynosi około 3 mld zł, a wydatki kapitałowe związane z oddaniem do użytku wszystkich instalacji zostały oszacowane na około 4,5 mld zł. Inwestycja jest finansowana z kapitału własnego, dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej, a także z kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnym, Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz kredytów komercyjnych.

 

Źródło:premier.gov.pl

Fot.: Polskie LNG SA

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ