Partner serwisu

Nowe umowy gazowe Orlenu

Kategoria: Z życia branży

PKN ORLEN zawarł umowy na zakup gazu ziemnego z sześcioma dostawcami. Szacunkowa wartość umów przekracza 1,7 mld zł.

 

Nowe umowy gazowe Orlenu

Umowy gazowe Orlenu z: ENOI SpA, RWE Supply & Trading GmbH, VITOL SA, Vattenfall Energy Trading GmbH, Mercuria Energy Trading SA oraz z PGNiG Sales & Trading GmbH, uzupełnią dotychczasowy portfel dostaw realizowanych na potrzeby Koncernu. Mają one charakter krótkoterminowy i są zgodne z praktyką kontraktową na płynnych rynkach Europy Zachodniej. PKN ORLEN, poprzez dywersyfikację dostawców paliwa gazowego dąży do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw do swoich instalacji. Podejmowane działania spółki w tym zakresie są zgodne z przyjętą strategią i mają na celu budowę silnej pozycji w sektorze energetyki.

W tym roku PKN ORLEN został także członkiem Towarowej Giełdy Energii, co umożliwi bezpośredni udział w obrocie hurtowym, a także zwiększy gotowość spółki do wykorzystania potencjału płynącego z procesu liberalizacji sektora gazowego w Polsce. Członkostwo  TGE to kolejny, po uzyskaniu w ubiegłym roku członkostwa niemieckiej giełdy EEX, przykład aktywnego poszukiwania przez Koncern alternatywnych rozwiązań handlowych w obszarze gazu ziemnego.

Z naszego punktu widzenia kolejnym warunkiem niezbędnym dla dalszej liberalizacji sektora gazowego jest rozwój infrastruktury, a w szczególności połączeń transgranicznych, a także rozwiązanie kwestii kontraktów długoterminowych poprzez wprowadzenie zapisów umożliwiających uzupełnienie części zapotrzebowania na giełdzie, poza obowiązującą umową – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN.

 

 

Źródło: PKN ORLEN

Fot.: PKN ORLEN

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ