Partner serwisu
15 lipca 2019

5 zaskakujacych faktów o oświetleniu przemysłowym

Kategoria: Aktualności

Oświetlenie LED w przemyśle jest już dziś standardem i domyślnym wyborem inwestorów wznoszących nowe hale. Ze względu na tempo, w jakim rozwija się ta technologia i towarzyszące jej rozwiązania, potencjał systemów diodowych wciąż zaskakuje. Oto 5 niespodziewanych faktów na temat oświetlenia przemysłowego.

5 zaskakujacych faktów o oświetleniu przemysłowym

Nawet 2,2 mld euro oszczędności dzięki LED

Według danych firmy konsultingowej McKinsey dzięki wysokiej wydajności instalacji LED modernizacja przestarzałego oświetlenia w krajach Unii Europejskiej może przynieść oszczędności na poziomie 2,2 miliarda euro w skali roku. Co więcej, jak szacuje Boston Consulting Group, w przypadku liniowych systemów LED całkowity koszt posiadania (TCO, total cost of ownership – miara kompleksowo ujmująca nie tylko nakłady inwestycyjne, ale także wydatki na utrzymanie aktywów w określonym czasie) do 2020 roku zmniejszy się o ponad połowę w porównaniu z tym, ile wynosił w 2014 r.

Predictive maintenance – rewolucja transparentności

Predictive maintenance (PdM), konserwacja predykcyjna, to stosunkowo nowa, ale już dostępna w Polsce technologia pozwalająca wyeliminować zbędne interwencje serwisowe oraz minimalizować częstotliwość występowania przestojów powodowanych nieplanowanymi naprawami. Efekt osiąga się dzięki systemom zbierającym w czasie rzeczywistym wszelkie dane nt. parametrów pracy opraw, alarmującym administratora w razie wystąpienia anomalii i dającym mu stały dostęp do przekrojowych informacji o stanie technicznym poszczególnych elementów instalacji. - Dzięki PdM stosowane dotychczas zgrubne szacunki czasu pracy urządzeń można zastąpić rzetelnymi danymi. Systemy pozwalają dokładnie określić, przez ile roboczogodzin działał sprzęt oraz kiedy w związku z tym konieczne będą prace konserwacyjne lub jego wymiana. Dostęp do zgodnych z rzeczywistością informacji o stanie wyposażenia wydłuża jego żywotność poprzez eliminację przypadków, w których ze względu na nietrafne założenia oddaje się do serwisu lub demontuje sprawne jeszcze urządzenie – mówi Maciej Gronert, project manager oferującej oświetleniowe rozwiązania Predictive Maintenance firmy TRILUX Polska - Z drugiej strony, PdM wyklucza potencjalnie groźną sytuację, w której sprzęt jest zbyt długo eksploatowany bez przeglądu i w efekcie nie funkcjonuje poprawnie, powodując niebezpieczeństwo lub naruszenie obowiązujących norm – uzupełnia.

Systemy z czujnikami zużywają nawet 80 procent mniej prądu

Systemy zarządzania oświetleniem, pozwalające dostosowywać parametry pracy opraw do bieżących potrzeb dzięki danym pochodzącym z czujników obecności oraz sensorów natężenia światła dziennego, cieszą się rosnącą popularnością. Przy ich zastosowaniu dzięki właściwościom aktywnych opraw LED można manipulować natężeniem emitowanego przez nie światła oraz wygaszać je i załączać w zależności od warunków bez ryzyka zmniejszenia ich żywotności. – Zastąpienie konwencjonalnego oświetlenia systemem LED może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Oprawy aktywne i czujniki otwiera także drzwi do regulacji natężenia i barwy światła, pozwalając dostosować je do pory dnia oraz tego, czy ktoś jest w pomieszczeniu – tłumaczy Maciej Gronert. - Przejście z konwencjonalnej instalacji oświetleniowej na tego rodzaju inteligentny system LED pozwala w sumie zmniejszyć zużycie energii nawet o 80 proc. – dodaje project manager TRILUX Polska. Nic dziwnego, że inwestorzy chętnie sięgają po to rozwiązanie. Jak wynika z danych McKinsey, średnia dynamika wzrostów wartości rynku systemów zarządzania oświetleniem miała do 2020 roku osiągnąć poziom około 20 proc.

Czyste okna = mniejsze rachunki

W kontekście czujników światła dziennego okazuje się, jak istotne mogą być dla rachunków za prąd czyste okna. Im więcej słońca dociera do wnętrza hali, tym z mniejszą mocą pracować muszą oprawy, by dać światło o zadanym natężeniu. Stąd na znaczeniu zyskuje przepuszczalność szyb dla światła. W przypadku mocnego zabrudzenia mogą zatrzymywać nawet połowę promieni słonecznych. Regularne mycie okien fabryki z systemem zarządzania oświetleniem po prostu się więc opłaca.

Wewnątrz to nowe na zewnątrz

Głośna stała się ostatnio statystyka, według której ludzie spędzają dziś w pomieszczeniach 90 proc. czasu, podczas gdy dawno, dawno temu przez 90 proc. doby byli na zewnątrz. Samo w sobie nie jest to złe, naukowe badania dowodzą jednak, że uniezależnienie się od warunków otoczenia oraz naturalnych źródeł światła nie dokonało się bez wpływu na nasze funkcjonowanie. Sztucznemu światu brakowało dotychczas cyklicznej zmienności, dzięki której słońce wpływa na rytm snu i czuwania ludzkiego organizmu. W efekcie usypiamy trudniej niż nasi przodkowie, a jakość naszego snu jest gorsza. Technologiczny rozwój opraw LED umożliwił jednak naśladowanie naturalnego światła wewnątrz budynków. Dostępne już na rynku systemy Human Centric Lighting (HCL) zmieniają natężenie i barwę światła elektrycznego zgodnie z porą dnia, intensywnie pobudzając do pracy około południa i stopniowo przechodząc na sprzyjające odprężeniu ustawienia wieczorem. W przypadku przedsiębiorstw pracujących na 3 zmiany da się zaprogramować system HCL tak, by minimalizował negatywny wpływ pracy nocą na rytm dobowy.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ