Partner serwisu
09 lipca 2019

Opakowania z czarnego plastiku do recyklingu

Kategoria: Aktualności

Henkel i Ampacet, globalny dostawca koncentratów do tworzyw sztucznych, opracowali przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu opakowania z czarnego plastiku, które jak dotąd stanowiły największe wyzwanie w zakresie recyclingu, będą mogły być ponownie przetwarzane

Opakowania z czarnego plastiku do recyklingu

Jest to możliwe dzięki wyeliminowaniu ze składu czarnych opakowań węgla, który pochłania wiązki bliskiej czerwieni (NIR) i powoduje, że maszyny sortujące nie są w stanie identyfikować tego typu tworzyw sztucznych. Od maja bieżącego roku ta technologia jest wykorzystywana do produkcji czarnych butelek produktów marki Bref, a w kolejnych miesiącach będzie stosowana również w opakowaniach innych produktów firmy Henkel.

- Ponowne przetwarzanie butelek wykonanych z czarnego plastiku stanowi nie lada wyzwanie. By jemu sprostać, opracowaliśmy innowacyjny materiał, który umożliwia w sposób zrównoważony zamknąć cykl produkcji opakowań z tworzyw sztucznych” – mówi Vineet Varman, dyrektor międzynarodowego działu ds. projektowania opakowań w segmencie Laundry & Home Care w firmie Henkel. - Projekty rozwojowe, które prowadzimy we wszystkich trzech segmentach naszego biznesu, podkreślają zaangażowanie Henkla w tworzenie opakowań przyjaznych środowisku i wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym- dodaje.

Opracowanie czarnej, w pełni zdatnej do recyclingu, butelki plastikowej przeznaczonej dla produktów marki Bref to nie jedyne wspólne działanie firm Henkel i Ampacet. Prowadzą one również pilotażowy projekt mający na celu stworzenie opakowań dla innych kategorii i działów. Testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz opinia instytutu badawczego Cyclos-HTP, specjalizującego się w klasyfikacji, ocenie i certyfikacji opakowań i produktów pod względem przydatności do ponownego przetworzenia, potwierdziły, że butelki Henkla zawierające czarny barwnik pozbawiony węgla, są w pełni wykrywalne przez czujniki optyczne i możliwe jest ich odpowiednie posortowanie. Zespoły ds. projektowania opakowań w firmie Henkel pracują obecnie nad skutecznym wykorzystaniem nowego materiału w produkcji innych rodzajów opakowań, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Kolejnym krokiem jest ponowne wykorzystanie materiału pochodzącego z recyclingu do produkcji opakowań.

- Współpraca z firmą Henkel przy wspieraniu rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest dla nas dużym wyróżnieniem” – podkreśla Philippe Hugelé, dyrektor Ampacet ds. strategii biznesowej w zakresie tworzyw sztucznych. - W ramach naszych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju stworzyliśmy czarny barwnik REC-NIR-BLACK pozbawiony węgla. Opakowania wykonane z czarnego plastiku zawierające ten barwnik, mogą być skanowane metodą bliskiej podczerwieni, a co za tym idzie automatycznie sortowane w zakładach odzysku odpadów. Cieszymy się, że możemy brać udział w tworzeniu rozwiązań, które umożliwiają ponowne wykorzystanie opakowań flagowych marek produktów Henkel - dodaje Philippe Hugelé.

Barwnik REC-NIR-BLACK od Ampacet zdobył w kwietniu tytuł „Innowacyjnej technologii produktowej roku” w plebiscycie Plastics Recycling Awards Europe 2019.

Opracowanie w pełni zdatnych do recyclingu opakowań z czarnego plastiku wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Henkla. Firma zobowiązała się, że do 2025 roku 100% opakowań produktów ma być w pełni zdatnych do recyklingu, ponownego użycia lub kompostowania*. Ponadto, firma chce, aby do 2025 roku plastikowe opakowania jej produktów, oferowanych na rynku europejskim, były wytwarzane aż w 35% z plastikowych odpadów. Henkel nawiązuje także współpracę z partnerami z różnych branż w celu opracowania nowych rozwiązań z zakresu projektowania opakowań. Firma jest członkiem organizacji New Plastics Economy (NPEC), współzałożycielem globalnej inicjatywy Alliance to End Plastic Waste (AEPW) i partnerem społecznego przedsiębiorstwa Plastic Bank.

Więcej informacji na temat misji Henkla w zakresie tworzenia opakowań przyjaznych środowisku można znaleźć na stronie www.henkel.com/plastic.

* z wyjątkiem środków klejących, w przypadku których osad może uniemożliwić recykling

źródło: Henkel
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ