Partner serwisu
08 lipca 2019

Paweł Sierakowski: Budowanie kadry technicznej jest ogromnym wyzwaniem

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

- Procesy rekrutacyjne w przemyśle są dzisiaj prawdziwym wyzwaniem, zarówno ze względu na zmiany demograficzne i pokoleniowe, jak również bogatą ofertę kierunków kształcenia, a w konsekwencji ścieżek zawodowych dla absolwentów szkół zawodowych i uczelni technicznych – mówi Paweł Sierakowski, Dyrektor ds. Utrzymania Ruchu w ANWIL S.A.

Paweł Sierakowski: Budowanie kadry technicznej jest ogromnym wyzwaniem

Jak w praktyce wygląda budowanie zespołu specjalistów na przykładzie ANWIL S.A.?

Sam proces szkolenia, nabywania umiejętności i doświadczenia trwa latami. Dlatego tak ważne jest budowanie kadry technicznej już na wczesnych etapach rozwoju przyszłego pracownika poprzez tworzenie klas patronackich, wspieranie szkół branżowych oraz prowadzone programy praktyk i staży, co realizujemy z powodzeniem w ANWILU. Dla nowych pracowników przygotowany mamy program szkoleń kompetencyjnych, bezpośrednio związanych z wykonywaną pracą, a także rozbudowaną ofertę w zakresie rozwoju umiejętności menadżerskich, interpersonalnych lub biznesowych. Takie podejście daje pracownikowi możliwość podnoszenia swoich kompetencji, natomiast pracodawcy - budowania profesjonalnej kadry inżynierskiej mogącej stawić czoła coraz większym wyzwaniom w dynamicznie zmieniającym i rozwijającym się środowisku pracy.

Jak na przestrzeni lat zmienia się podejście do utrzymania ruchu?

Utrzymanie ruchu i zapewnienie dostępności operacyjnej instalacji produkcyjnych jest procesem długofalowym bazującym z jednej strony na wiedzy i doświadczeniu z przeszłości, a z drugiej strony na nowych technologiach umożliwiających działania predykcyjne i prewencyjne, jak np. z roku na rok powiększający się wachlarz technik badań nieniszczących (NDT), zaawansowane systemy monitoringu stanu technicznego maszyn wirowych, inżynieria odwrotna 3D i wkraczająca powoli diagnostyka oparta na mechanizmach sztucznej inteligencji. Zmieniło się także zasadniczo podejście do zbierania, archiwizowania i obróbki danych – są one coraz bardziej spójne w obszarze systemów CMMS oraz biznesowych, co porządkuje i upraszcza przepływ informacji w organizacji, a także wspomaga procesy decyzyjne.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Szymon Kamczyk / Adventure Media

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ