Partner serwisu
18 czerwca 2019

Remonty instalacji – jak je odpowiednio planować?

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

O planowaniu remontów i postojów z nimi związanych opowiedział III panel tematyczny konferencji „Utrzymanie Ruchu i Remonty w Przemyśle Chemicznym”. Panel poprowadził Maciej Marek z Grupy Azoty ZAK S.A.

Remonty instalacji – jak je odpowiednio planować?

Panel rozpoczął swoim referatem Mirosław Ikier z PKN ORLEN S.A., prezentując zarządzanie projektem remontowym w praktyce, na przykładzie własnej firmy. Opowiedział o podstawach projektów planowanych remontów, ryzykach, analizie i rezultatach, istotnych przy kolejnych remontach.

- Dzielę ryzyka na te płynące ze strony właściciela-użytkownika, jak i te, wynikające z pracy z kontraktorami. Po stronie właściciela mamy niewłaściwe zdefiniowanie zakresu prac, zmiany terminów wynikające z potrzeb operacyjnych oraz nieefektywną i nieterminową kontraktację. Po stronie kontraktorów ryzykiem są ograniczone zasoby wykonawcze, a także co obserwujemy, niewystarczająca jakość i kompetencje serwisu – podkreślił Mirosław Ikier, odnosząc się do zarządzania ryzykiem podczas planowanych remontów.

Drugi wykład przedstawili Tomasz Stańczak i Sebastian Szostek z BIO-CIRCLE SURFACE TECHNOLOGY Sp. z o.o. Opowiedzieli o technologiach czyszczenia w działach UR przemysłu chemicznego.

- Firma BIO-CIRCLE SURFACE TECHNOLOGY zajmuje się optymalizacją procesów czyszczenia przemysłowego, warsztatowego, procesów spawania i mycia narzędzi lakierniczych, ale skupimy się na technologiach czyszczenia przemysłowego – powiedział Tomasz Stańczak.

- Wykorzystujemy naturalne mikroorganizmy w rozkładzie węglowodorów. Zazwyczaj podobne procesy przebiegają w rozpuszczalnikach, a my pracujemy w obiegu zamkniętym, z wykorzystaniem wody i bakterii – wyjaśnił szczegóły procesów BIO-CIRCLE Sebastian Szostek.

„Co ma wpływ na żywotność pompy podczas eksploatacji – propozycje Tapflo” to temat Grzegorza Graczyka z firmy Tapflo Sp. z o.o.

- Żywotność pompy w czasie eksploatacji ma w Państwa zakładach duże znaczenie, dlatego chcę skupić się na sposobach wydłużania tej żywotności, z czego płynąć będą konkretne korzyści – rozpoczął swój referat Grzegorz Graczyk, prezentując działalność firmy Tapflo w Polsce i konkretne rozwiązania, jak np. zastosowanie akcesoriów do monitoringu, prewencyjne usługi serwisowe i inne propozycje Tapflo.

Zenon Gawronek z AESSEAL Polska Sp. z o.o. opowiedział o niezawodnych technikach uszczelniania pomp, bazując na 40 latach doświadczeń w przemyśle.

- Uszczelnienia podwójne to rozwiązania, które można zastosować praktycznie na każdym medium. Musimy doprowadzić do uszczelnienia taki czynnik, który będzie w stanie łagodzić tarcie na końcówkach pierścieni. Potrzebujemy też cieczy, która tworzy barierę pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym uszczelnieniem czołowym. Przy takich rozwiązaniach jesteśmy w stanie zapewnić zero emisji – podkreślił Zenon Gawronek.

„Czym są Mobilne Usługi Wodne Veolia? Zastosowania, przykłady, korzyści” to tytuł kolejnego referatu w tym panelu. O propozycjach usług Veolia opowiedział Jakub Jasiński z Veolia Water Technologies Sp. z o.o. Przytoczył przykłady wykorzystania mobilnych instalacji zarówno na krótki, jak i dłuższy czas na zasadzie outsourcingu.

- Zdarzają się również wieloletnie rozwiązania. Zamiast budować nową stację, czy powiększać o 30 proc. istniejącą, można wynająć mobilną stację. Mamy wiele przykładów korzystnego najmu dla klientów – zapewnił Jakub Jasiński.

Bartosz Borowski z firmy Inspectios opowiedział o inspekcjach wizualnych i termowizyjnych z wykorzystaniem specjalistycznych dronów do przestrzeni zamkniętych.

- W ostatnich latach istniała technologia, jednak należało znaleźć możliwości jej zastosowania. Wraz z klientami określiliśmy te granice. W tym roku zostaliśmy uhonorowani w konkursie Lider Bezpieczeństwa Technicznego – powiedział Bartosz Borowski, podkreślając, że dzięki wykorzystaniu dronów można znacznie zminimalizować sytuacje niebezpieczne przy inspekcjach i tym samym nie narażać pracowników.

W hotelowym patio zaprezentowano również pokaz możliwości innowacyjnego drona – Elios 2 marki Flyability, który może okazać się doskonałym rozwiązaniem w wykrywaniu awarii wewnątrz instalacji.

źródło: BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ