Partner serwisu
14 maja 2019

Wiceprezes Zawartko na EKG w Katowicach: Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego

Kategoria: Aktualności

– Budowa zintegrowanego rynku gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z głównych celów europejskiej polityki energetycznej i determinuje rozwój systemów przesyłowych gazu w krajach członkowskich – powiedział wiceprezes GAZ-SYSTEM Artur Zawartko podczas panelu „Polski hub gazowy”, zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14 maja 2019 r. w Katowicach.

Wiceprezes Zawartko na EKG w Katowicach: Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego

Zdaniem wiceprezesa Zawartko rozbudowa krajowego systemu przesyłowego, w tym dwukierunkowych połączeń międzysystemowych, sprzyjają budowie zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie.

– Wykorzystując geograficzne położenie Polski, nasz system będzie mógł pełnić rolę tranzytową – dodał. Podkreślił również, że aby możliwe było utworzenie wewnętrznego rynku gazu ziemnego w ramach UE, w pierwszej kolejności muszą nastąpić zmiany w zakresie kierunków i źródeł dostaw.

Wiceprezes zaznaczył, że naturalnymi partnerami dla GAZ-SYSTEM w procesie integracyjnym są operatorzy systemów przesyłowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz rejonu Morza Bałtyckiego.

– Realizowane i planowane przez nas projekty infrastrukturalne w sektorze gazowym takie jak np. projekt Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej czy połączenia transgraniczne z naszymi sąsiadami sprawiają, że Polska spełnia wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa dostaw i odporności na kryzysy gazowe – powiedział.

Zwrócił uwagę, że Polska posiada narzędzia rynkowe, które pozwalają na utworzenie regionalnego centrum dystrybucji gazu. – Jednym z nich ich jest utworzona w 2014 r. przez GAZ-SYSTEM Platforma GSA, służąca do rezerwacji przepustowości w punktach połączeń międzysystemowych na granicach pomiędzy sąsiadującymi państwami – powiedział prezes Zawartko. To narzędzie IT umożliwiające operatorom systemów przesyłowych oferowanie przepustowości poprzez aukcje zgodnie z przepisami prawa UE.

– Już teraz z tego rozwiązania korzysta GAZ-SYSTEM czy operator systemu przesyłowego w Czechach. To gotowe rozwiązanie, z którego korzystać mogą również pozostali operatorzy, w tym m.in. z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.

W panelu "Polski hub gazowy" uczestniczyli także m.in. wiceminister energii Tomasz Dąbrowski i prezes Polskie LNG Paweł Jakubowski.

Z kolei w panelu pt. „Globalny rynek LNG” udział wziął dyr. Sławomir Sieradzki z Pionu Rozwoju Rynku Gazu w GAZ-SYSTEM, który mówił o strategicznej perspektywie rozwoju rynku LNG w Polsce związanej z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu i planowaną budową terminalu pływającego.

– Inwestycje związane z LNG to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na gaz w Polsce i gwarancja dodatkowych dostaw w tej części Europy, niezależnych od dominującego w tej chwili jednego dostawcy tego surowca – podkreślił.

Uczestnikami panelu byli również m.in.: pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej Dominique Ristori oraz prezes Polskie LNG Paweł Jakubowski.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ