Partner serwisu
29 marca 2019

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej

Kategoria: Aktualności

Decyzją Prezesa URE z dnia 26 marca 2019 r. została zatwierdzona Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (wersja 27).

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej

GAZ-SYSTEM S.A. dostosował zapisy nowej wersji IRiESP do zmian wynikających z nowelizacji Prawa Energetycznego w zakresie mechanizmu Sprzedaży Rezerwowej. Do Instrukcji wprowadzono m.in. katalog przesłanek dotyczących uruchomienia Sprzedaży Rezerwowej oraz wskazano sposób, zgodnie z którym operator powinien zawrzeć w imieniu odbiorcy umowę o Sprzedaży rezerwowej.

Przyczyną aktualizacji zapisów IRiESP jest także zakończenie okresu stosowania środków tymczasowych wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiające kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych (NC BAL). Zgodnie z nową instrukcją m.in. nie będzie tolerancji niezbilansowania, a bilansowanie w systemie przesyłowym gazu zaazotowanego (Lw) będzie realizowane na zasadach rynkowych w oparciu o instrumenty Rynku Dnia Bieżącego prowadzonego przez Towarową Giełdę Energii.

Wprowadzenie powyższych zmian przez GAZ-SYSTEM zamyka kolejny istotny etap wdrażania zapisów europejskich kodeksów sieciowych do krajowego kodeksu sieci przesyłowej – IRIESP. Na mocy decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmieniona IRiESP wchodzi w życie 1 kwietnia 2019 r. o godz. 6:00.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ