Partner serwisu
14 marca 2019

Dzisiaj Dzień Liczby Pi

Kategoria: Aktualności

Liczba Pi (3,14) to najsłynniejsza liczba niewymierna w matematyce, definiowana jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. 14 marca na całym świecie obchodzony jest jej dzień. Studenci Politechniki Krakowskiej już po raz ósmy włączą się w obchody Dnia Liczby Pi.

Dzisiaj Dzień Liczby Pi

Studenci Politechniki Krakowskiej, Wydziału Fizyki, Matematyki i Informatyki już po raz ósmy włączą się w obchody Dnia Liczby Pi, który – tradycyjnie – odbywa się 14 marca. Jak co roku, śmiałkowie spróbują pobić rekord w recytacji rozwinięcia liczby Pi. Odbędzie się też konkurs w układaniu kostki Rubika na czas. Tegoroczny Dzień Liczby Pi na PK wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki i 100. rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Jednym z głównych punktów programu jest bicie rekordu w recytacji rozwinięcia liczby Pi. Obecny rekord – 2333 cyfry po przecinku – został ustanowiony w ubiegłym roku przez Piotra Sterca, studenta z Wrocławia, który pobił o blisko 400 cyfr poprzedni rezultat z 2014 r., należący do Dawida Wójcika. Organizatorzy zapraszają również do udziału w konkursie układania kostki Rubika na czas. W 2018 r. najlepszy okazał się Łukasz Burliga, uczeń I klasy VII LO w Krakowie – kostkę ułożył w 10,168 s.

źródło: Politechnika Krakowska
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ