Partner serwisu
03 stycznia 2019

Wykonanie głębokiego otworu wiertniczego – krok po kroku

Kategoria: Aktualności

Bezpieczne dla środowiska głębokie otwory wiertnicze są wykonywane na całym świecie także w Polsce. Informację dotyczącą wierceń geologicznych przedstawia film zrealizowany na zlecenie Głównego Geologa Kraju pt. Głębokie wiercenia geologiczne Prawdziwy obraz, jako odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne w zakresie badań geologicznych.

Wykonanie głębokiego otworu wiertniczego – krok po kroku

Kiedyś głębokie wiercenia na ponad 5 km głębokości trwały nawet dwa lata, dzisiaj to kwestia kilku tygodni. W Polsce najgłębsze wiercenia przekraczają 7 km. Podczas wykonywania prac generowany hałas jest porównywalny do pracy traktora rolniczego.

W Polsce, jak i na świecie, w otworach wiertniczych od kilkudziesięciu lat stosowane jest bezpieczne dla środowiska szczelinowanie skał. Szczelinowanie udrażnia skały, pozwalając tym samym na efektywne wydobywanie wód termalnych, gazu ziemnego czy ropy naftowej. W procesie tym wykorzystuje się mikroładunki i płyny szczelinujące (woda, sole mineralne i drobiny piasku). Ilość wtłoczonego płynu szczelinującego jest mikroskopijnie mała, w porównaniu do np. wydobytej wody termalnej.

Głębokie wiercenia wprowadzają minimalną ingerencję człowieka w warstwy Ziemi, a korzyści z nich płynące są ogromne. Polska może korzystać ze swoich źródeł gazu i ropy oraz rozwijać geotermię, która przyczyni się do lepszej jakości powietrza.

źródło: www.gov.pl
fot. www.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ