Partner serwisu
20 grudnia 2018

Minister Tobiszowski: Konsekwentnie dywersyfikujemy źródła dostaw gazu ziemnego do Polski

Kategoria: Aktualności

- Podpisana 19 grudnia umowa stanowi istotny wkład w budowę fundamentu polskiej niezależności energetycznej po wygaśnięciu obowiązujących kontraktów i jest potwierdzeniem konsekwentnej realizacji polityki Rządu w zakresie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, 19 grudnia 2018 r. podczas podpisania przez PGNiG i firme Port Arthur LNG, LLC, spółkę zależną Sempra LNG & Midstream, LLC, umowy długoterminowej na odstawy gazu skroplonego LNG. W uroczystości uczestniczyli także John Sullivan- zastępca sekretarza stanu oraz Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce.

Minister Tobiszowski: Konsekwentnie dywersyfikujemy źródła dostaw gazu ziemnego do Polski

Umowa zakłada zakup przez PGNiG około 2 mln t LNG (tj. około 2,7 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji) rocznie przez 20 lat.  W umowie zaznaczono, że dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

-Dzisiejsza umowa jest praktycznym wypełnieniem treści przygotowanej przez Ministerstwo Energii Polityki energetycznej Polski do 2040 r.- argumentował Grzegorz Tobiszowksi.

Zdaniem wiceministra, gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i korzystnych cen jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw importowanych surowców. Otwierające się przed Polską możliwości pozyskiwania gazu ziemnego na konkurencyjnych warunkach powodują, że to paliwo odgrywa coraz większą rolę w polskim miksie energetycznym, ponieważ priorytetem rządu jest zapewnienie polskim przedsiębiorcom i rodzinom nieprzerwanych, stabilnych dostaw energii w konkurencyjnej cenie.

- Kluczowym obiektem, który służy tym celom jest Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pozwalający na dostęp do światowego rynku LNG, co potwierdza słuszność i historyczne znaczenie tej inwestycji – dodał Grzegorz Tobiszowski.

Kolejne kontrakty tego typu będą miały duże znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla niezależnego rynku energetycznego całego regionu Trójmorza. Zawarte w ostatnim czasie kontrakty LNG wraz z dostawami, które będą realizowane przez gazociąg Baltic Pipe, pozwolą w przyszłości na znaczny wzrost wolumenu gazu ziemnego w dyspozycji PGNiG i obniżenie cen gazu dla całej gospodarki. Natomiast współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych w obszarze energetyki umożliwia PGNiG-owi rozwój działalności na nowych rynkach i budowę marki o światowej rozpoznawalności. Spółka staje się aktywnym graczem na światowym rynku LNG.

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ