Partner serwisu
10 grudnia 2018

Jak sobie radzisz w roli lidera?

Kategoria: Aktualności

Liderzy mogą opracować swój plan poprawy równowagi swoich ról przywódczych poprzez samoocenę. Narzędzie znajduje się w ankiecie; jest to jeden ze sposobów oceny własnej aktualnego profilu przywództwa.

Jak sobie radzisz w roli lidera?

Badanie samooceny to tylko szybkie zobrazowanie stylu. Obiektywnie patrząc na siebie poprzez ankietę, można lepiej zrozumieć obszary, które mogą wymagać więcej uwagi. Oto krótki opis elementów ankiety:

Status zespołu – zespół powinien mieć status, by skupiać zespół na wymaganiach klientów, zapewniać wspólną misję i zapewniać zgodność z większymi celami organizacji. Status zapewnia zrozumienie, w jaki sposób zespół i osoby wpływają na większą organizację.

Konstrukcja zespołu – projektowanie zespołowe odnosi się do takich podstawowych procesów pracy, ról i obowiązków, zrozumienia, w jaki sposób praca jest ze sobą powiązana, oraz jasności procedur wykorzystywanych do wykonywania zadań. Konstrukcja zawiera również postanowienia dotyczące ulepszania obecnych procesów, sposobu oceny wkładu zespołu i przyjęte, gdy pojawiają się dobre pomysły. Przywódcy dbają o to, by ich ludzie byli kompetentni technicznie do przeprowadzania procesów, za które odpowiedzialna jest każda osoba.

Relacje personalne – relacje w zespole bardziej zajmują się kwestiami kulturowymi w zespole. Tożsamość grup, takich jak to, w jaki sposób pomagają sobie nawzajem, będąc wielozadaniowymi lub otwartymi na bycie dobrym kolegą z drużyny i w razie potrzeby służyć pomocą. Relacje są wspierane przez zasady i procedury, które są uczciwe i sprawiedliwe. Czy istnieje atmosfera koleżeństwa i afiliacji zespołowej? W tych okolicznościach zaufanie i wzajemny szacunek są wysokie. Członkowie zespołu słuchają się nawzajem, a ludzie czują się bezpiecznie, wyrażając swoje opinie. Kiedy pojawiają się konflikty, są bardziej produktywnie rozwiązywane, ponieważ ludzie szukają wzajemnie korzystnych rozwiązań.

Zwróćmy uwagę, że te trzy obszary (status, konstrukcja i relacje) są dostosowane do atrybutów Pioniera (status), Architekta (konstrukcja) i Coacha (relacje).

ANKIETA DO POBRANIA TUTAJ

Cały artykuł przeczytacie w magazynie Chemia Przemysłowa 6.2018

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ