Partner serwisu
16 listopada 2018

LANXESS - dobre wyniki III kwartału

Kategoria: Aktualności

Po dobrych wynikach odnotowanych w trzecim kwartale producent specjalistycznych środków chemicznych koncern LANXESS potwierdza swoje prognozy na rok 2018. Koncern nadal oczekuje, że wzrost zysku EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych sięgnie górnego przedziału określonego w prognozie przewidującej wzrost od 5% do 10% w ujęciu rocznym. W poprzednim roku porównywalna wartość zysku EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła ok. 925 mln EUR.

LANXESS - dobre wyniki III kwartału

– Odrobiliśmy pracę domową i skutecznie umocniliśmy pozycję koncernu LANXESS w ostatnich latach. W związku z tym wierzymy, że pomimo niesprzyjających warunków wynikających z sytuacji gospodarczej i niepewności geopolitycznej uda nam się zrealizować prognozy – podkreślił Matthias Zachert, Prezes Zarządu koncernu LANXESS.

W trzecim kwartale 2018 roku sprzedaż wzrosła o 4,4% i osiągnęła wartość ok. 1,79 mld EUR, głównie z powodu wyższych cen sprzedaży. W poprzednim, pomyślnym roku koncern LANXESS osiągnął wyniki sprzedaży na poziomie 1,71 mld EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł o 1,5% i wyniósł 277 mln EUR w porównaniu do 273 mln EUR odnotowanych w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Pozytywny wpływ na wysokość zysku miały wyższe ceny sprzedaży, synergie wynikające z przejęcia spółki Chemtura oraz wkład amerykańskiej jednostki działającej w zakresie dodatków fosforowych, którą koncern nabył od Solvay na wiosnę. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych pozostała na dość wysokim poziomie i wyniosła 15,5%. Dla porównania w analogicznym kwartale ubiegłego roku wskaźnik ten wyniósł 16,0%.

Zysk netto z działalności kontynuowanej wzrósł znacznie – z 55 mln EUR w zeszłym roku do 80 mln EUR obecne. W analogicznym kwartale 2017 roku na zysk netto wpływ miały nadzwyczajne wydatki związane z konsolidacją sieci produkcyjnej.

Segment Specialty Additives osiąga najwyższe zyski

W III kwartale 2018 roku sprzedaż w segmencie Advanced Intermediates wyniosła 534 mln EUR, co oznacza wzrost o 11,0% względem analogicznego kwartału poprzedniego roku (481 mln EUR). Podobnie jak w poprzednim roku zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł 87 mln EUR. Wysokie wyniki jednostki Advanced Industrial Intermediates zrekompensowały stale niski popyt ze strony przemysłu rolnego na produkty jednostki Saltigo. Dzięki temu marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 16,3%; dla porównania w poprzednim roku wskaźnik ten wyniósł 18,1%.

W segmencie Specialty Additives sprzedaż wzrosła o 4,6%, tj. do poziomu 502 mln EUR. Dla porównania rok wcześniej było to 480 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł 93 mln EUR, co oznacza 20,8-procentowy wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku, w którym zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniósł 77 mln EUR. Oznacza to, że segment Specialty Additives po raz pierwszy w historii wniósł najwyższy wkład w zysk EBITDA koncernu jako całości. Główną przyczyną tego wzrostu zysków były synergie wynikające z przejęcia spółki Chemtura oraz wkład amerykańskiej jednostki działającej w zakresie dodatków fosforowych, którą koncern nabył od Solvay. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła w tym segmencie 18,5% i była znacznie wyższa niż w poprzednim roku (16,0%).

W segmencie Performance Chemicals sprzedaż spadła o 8,5%, tj. do poziomu 334 mln EUR. Dla porównania w poprzednim roku ten wskaźnik wynosił 365 mln EUR. Zysk EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych spadł o 18,5% względem poprzedniego roku (65 mln EUR) i wyniósł 53 mln EUR. Zyski zmniejszyły się ze względu na słabsze wyniki jednostki działającej w zakresie rudy chromu. Przyczyną tego były między innymi strajki, sprzedaż jednostki działającej w zakresie ditlenku chloru w ramach jednostki Material Protection Products oraz niższe wolumeny sprzedaży pigmentów na potrzeby budownictwa. Z tego powodu marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych spadła z 17,8% do 15,9%.

W segmencie Engineering Materials sprzedaż wzrosła o 12,6% i wyniosła 394 mln EUR. Dla porównania rok wcześniej ten wskaźnik wyniósł 350 mln EUR. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł znacznie – aż o 9,4%, osiągając poziom 70 mln EUR w porównaniu do 64 mln EUR odnotowanych rok wcześniej. Do tego wyniku przyczyniła się w szczególności jednostka High Performance Materials dzięki większym wolumenom sprzedaży i wyższym cenom. Marża EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wyniosła 17,8% i była nieznacznie niższa niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku (18,3%).

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ