Partner serwisu
18 października 2018

Budowa terminalu LPG GASPOLU w Sędziszowie na ukończeniu

Kategoria: Aktualności

Ponad 200 tys. t gazu płynnego rocznie będzie przeładowywane w sędziszowskim terminalu, którego budowa zbliża się do końca.

Budowa terminalu LPG GASPOLU w Sędziszowie na ukończeniu

Terminal GASPOLU powstaje na 10-hektarowej działce, w sąsiedztwie szerokotorowej linii kolejowej LHS i torowiska o europejskim standardzie, na której posadowiono już zbiorniki magazynowe gazu o pojemności 3400 m³ oraz infrastrukturę techniczną.

– Wybraliśmy Sędziszów na lokalizację terminala i rozlewni naszej firmy z dwóch powodów: ze względu na przebiegającą tu linię szerokotorową oraz przyjazny klimat dla inwestycji, za co dziękuję panu burmistrzowi. Jestem pewien, że po nas pojawią się kolejni inwestorzy – mówi Sylwester Śmigiel, Prezes Zarządu GASPOL SA.

Obecnie trwa realizacja ostatniego etapu budowy. Ruszył montaż linii napełniania butli LPG. Na ukończeniu są prace związane z wykonaniem napowietrznej instalacji zraszaczowej wody ppoż. Trwają prace budowlane w ramach drugiego etapu realizacji inwestycji, czyli instalacji odsiarczania gazu. Ten etap budowy zostanie ukończony w maju 2019 r.

Ukończenie pierwszego etapu inwestycji jest planowane na koniec bieżącego roku

Rozruch technologiczny jest przewidziany w pierwszym kwartale 2019 r.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 50 mln zł, a docelowo zatrudnienie w terminalu znajdzie wielu mieszkańców Sędziszowa i okolic. Na miejscu będą się odbywały przeładunek, magazynowanie i dystrybucja gazu płynnego. Inwestycja umożliwi import gazu szerokim torem ze Wschodu lub torem europejskim z terminalu morskiego w Gdańsku. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne terminal GASPOLU będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa.

– Sędziszów bardzo się cieszy z tak dużej inwestycji, która daje szansę wieloletniego rozwoju dla gminy i regionu. To, że tak duża firma wybrała Sędziszów i województwo świętokrzyskie na lokalizację terminala, było dla nas dziejowym wydarzeniem. Jestem też wdzięczny GASPOLOWI za taką organizację pracy na budowie, by była dla otoczenia jak najmniej uciążliwa. Spełniły się nasze marzenia sprzed kilkunastu lat o ściągnięciu do nas dużego inwestora – podsumowuje Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa.

Terminal w Sędziszowie będzie trzecim tego typu obiektem GASPOLU. Firma dysponuje już terminalem kolejowym w Małaszewiczach, gdzie przeładowywany jest gaz z kierunków wschodnich, oraz terminalem morskim w Gdańsku, do którego sprowadzany jest surowiec z rejonu Morza Północnego.

źródło: paliwa.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ