Partner serwisu
18 października 2018

Kontrakt gazowy z amerykańskimi firmami gwarancją dywersyfikacji dostaw surowca

Kategoria: Aktualności

- To dobry znak dla sektora, że spółka PGNIG staje się aktywnym graczem na światowym rynku LNG, a wizja jej rozwoju wykracza poza Europę pokazując, że Polska to światowa marka – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas ogłoszenia podpisania długoterminowych kontraktów na zakup 2 milionów ton rocznie skroplonego gazu ziemnego pomiędzy PGNiG i Venture Global LNG. W uroczystości, która miała miejsce 17 października 2018 roku wziął udział premier Mateusz Morawiecki i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Kontrakt gazowy z amerykańskimi firmami gwarancją dywersyfikacji dostaw surowca

Minister Tchórzewski podkreślił, że gwarancją bezpieczeństwa energetycznego i korzystnych cen jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw importowanych surowców. Otwierające się przed Polską możliwości pozyskiwania gazu ziemnego na konkurencyjnych warunkach powodują, że to paliwo odgrywa coraz większą rolę w polskim miksie energetycznym. 

– Razem z kluczowymi spółkami sektora gazowego, w tym oczywiście z PGNiG, robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla całego rynku gazu w kraju. Kluczowe jest w tym kontekście uniezależnienie się od dominującego dostawcy gazu – powiedział minister.

Zdaniem szefa resortu energii chodzi o to, by Polska efektywnie korzystała  ze wszystkich możliwych źródeł i sposobów zaopatrzenia, ponieważ priorytetem jest zapewnienie polskim przedsiębiorcom i rodzinom nieprzerwanych, stabilnych dostaw energii w konkurencyjnej cenie. Dzisiejszy kontrakt jest najlepszym dowodem takiego działania. Przez 20 lat PGNiG będzie odbierało ładunki skroplonego gazu ziemnego z USA z przeznaczeniem dla krajowych odbiorców lub do dalszej odsprzedaży. PGNiG będzie kupować LNG w formule Free on Board (FOB) z dwóch terminali – Venture Global Calcasieu Pass LNG, który ma rozpocząć działalność w 2022 roku oraz Venture Global Plaquemines LNG, którego termin oddania do użytku to rok 2023. Kontrakty są konsekwencją zawartych w czerwcu 2018 roku porozumień z Venture Global LNG, która jest właścicielem obu spółek. 

źródło: me.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ