Kolejny milowy kamień osiągnięty przy realizacji projektu Polimery Police
W ramach prowadzonego przetargu zakończyły się spotkania z potencjalnymi generalnymi wykonawcami inwestycji Polimery Police. Czwarty kwartał 2018 roku to czas, w którym oferenci powinni złożyć wiążące oferty zawarcia umowy o kompleksową realizację kluczowej inwestycji Grupy Azoty w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową . To „ostatnia prosta” na drodze do wyboru podmiotu, który zajmie się budową kompleksu Polimery Police, na który składają się terminal przeładunkowo-magazynowy, instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu wraz z infrastrukturą logistyczną.
Od 22 stycznia br. komisja przetargowa prowadziła dialog z potencjalnymi oferentami. W ramach odbytych spotkań zebrano uwagi, propozycje zmian oraz uściślenia do proponowanego kontraktu. Efektem tych spotkań jest zrewidowany kontrakt EPC wraz z pozostałą dokumentacją przetargową, które pozytywnie ocenili doradcy instytucji finansujących inwestycję. Nowa dokumentacja, zaakceptowana przez zarząd i radę nadzorczą PDH Polska trafiła już zgodnie z harmonogramem do oferentów, którzy w czwartym kwartale 2018r. złożą wiążące oferty na kompleksową realizację projektu Polimery Police.
-Wybór Generalnego Wykonawcy to kluczowa decyzja w całym procesie realizacji inwestycji. Dlatego tak istotne było, aby firmy zainteresowane udziałem w przetargu miały możliwość szczegółowego zapoznania się z naszymi oczekiwaniami. Mam nadzieję, że ponad pół roku rozmów z potencjalnymi generalnymi wykonawcami przełoży się na jakość ofert, które zostaną złożone - zaznaczył prezes zarządu PDH Polska S.A. dr Andrzej Niewiński.
PDH Polska S.A. jest w posiadaniu dwóch najnowocześniejszych licencji: do produkcji propylenu na technologii Oleflex od firmy UOP oraz do produkcji polipropylenu od WR. Grace & Co. Polipropylen, który ma być produkowany w Policach to jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Swoje zastosowanie ma w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywany jest m.in. do produkcji części karoserii i wyposażenia samochodów, opakowań, zabawek, sprzętu medycznego, akcesoriów meblowych oraz wielu innych produktów codziennego użytku.
-Produkcja polipropylenu pozwoli na zdywersyfikowanie przychodów Grupy Azoty Police. Dlatego informacja o przebiegu procesu wyboru głównego wykonawcy zgodnie z założonym harmonogramem to dla nas dobra wiadomość - podkreśla wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Police dr Włodzimierz Zasadzki.
Budowa instalacji do produkcji polipropylenu to kluczowa inwestycja Grupy Azoty. W szczytowym momencie jej realizacji generalny wykonawca będzie zatrudniał ponad 2000 pracowników. Docelowo – stałe zatrudnienie w spółce PDH Polska S.A. ma znaleźć ponad 200 osób. Wybór generalnego wykonawcy zaplanowano na pierwszą połowę 2019 roku, a komercyjne uruchomienie instalacji - na koniec roku 2022. Przewidywana wartość budżetu zadania inwestycyjnego projektu Polimery Police została ustalona na 1,27 mld EUR netto, do którego oprócz nakładów inwestycyjnych zaliczamy także rezerwy wymagane w formule project finance.
Komentarze