Partner serwisu
11 września 2018

Tomasz Stępień: Baltic Pipe to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kategoria: Aktualności

Współpraca Polski i Danii na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i regionie Morza Bałtyckiego, a także niskoemisyjność gospodarki to tematy konferencji Ensuring Security of Supply and Green Energy Transition Denmark and Poland in the European Energy Union, która odbyła się 10 września 2018 r. w Kopenhadze. W spotkaniu z udziałem przedstawicieli rządów obu krajów uczestniczył prezes GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień.

Tomasz Stępień: Baltic Pipe to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

Podczas panelu dyskusyjnego pn. „Strengthening Europe’s Energy Security– the Role of Gas” prezes Tomasz Stępień zwrócił uwagę, że integracja europejskiego rynku gazu oraz dywersyfikacja źródeł dostaw tego surowca są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Podkreślił także, że kwestie bezpieczeństwa mają szczególne znaczenie dla Polski, krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Morza Bałtyckiego.

– Koncepcja Bramy Północnej, która ma doprowadzić do zmiany osi przesyłu gazu w Europie z kierunku wschód-zachód na północ-południe, to również efekt doświadczeń związanych z sytuacjami kryzysowymi, jakie miały miejsce w przeszłości. Wiemy, że nie mogą się one powtórzyć – podkreślił prezes GAZ-SYSTEM. – Dlatego jako Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM wdrażamy kompleksowy program dywersyfikacji rozumianej jako bezpośredni dostęp do źródeł gazu, zróżnicowanie tras i kierunków dostaw. W tym kontekście istotne są przede wszystkim funkcjonowanie i rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu oraz realizacja projektu Baltic Pipe – zaznaczył.

- Chcemy także łączyć rynki w Europie Środkowo-Wschodniej, by dostawcy i klienci mieli dostęp do gazu z różnych źródeł – mówił prezes GAZ-SYSTEM. – Poza realizacją projektu Baltic Pipe, budujemy także interkonektory z Czechami, Słowacją, Ukrainą, Litwą. Z kolei te kraje, dzięki swoim dalszym sieciom połączeń, otwierają dostęp do kolejnych rynków – ocenił.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski zwrócił uwagę, że Baltic Pipe - jako projekt zapewniający dywersyfikację źródeł dostaw gazu i możliwość rezygnacji z długoterminowego kontraktu jamalskiego - wpisuje się w strategię transformacji polskiej energetyki. - Baltic Pipe jest najlepszym przykładem współpracy, z której korzyści czerpać będą wszyscy uczestnicy rynku energii UE – ocenił minister Naimski.

Również obecny w Kopenhadze minister energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że Baltic Pipe wpisuje się w politykę realizowaną przez państwo w sektorze energii. - Projekt Baltic Pipe to obopólna korzyść - oznacza wzrost bezpieczeństwa dostaw, korzyści ekonomiczne dla odbiorców gazu, a także umożliwia Polsce rozpoczęcie procesu transformacji energetycznej – podkreślił minister.

***

Organizatorami konferencji Ensuring Security of Supply and Green Energy Transition Denmark and Poland in the European Energy Union byli: Ambasada RP w Kopenhadze, Dansk Industri, Nature Energy, Energinet, PGNiG oraz GAZ-SYSTEM. Istotnym tematem poruszanym podczas drugiego panelu dyskusyjnego i rozmów biznesowych była współpraca Polski i Danii w kwestii ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i przeciwdziałania zmianom klimatycznym w kontekście zbliżającego się szczytu COP24 w Katowicach w grudniu 2018 r.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej Polski i Danii, dziennikarze, eksperci i przedsiębiorcy z obydwu krajów, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej.

źródło: GAZ-SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ