Partner serwisu

Tegoroczne debaty EXPOCHEM

Kategoria: Z życia branży

Zagadnienia poruszane podczas tegorocznego EXPOCHEMu to m.in.: nowe wyzwania i inwestycje w przemyśle chemicznym, prezentacje planów rozwojowych oraz płaszczyzn współpracy między spółkami branży. Ponadto omawiano kwestię surowców, jako inwestycję w przyszłość, oraz tematy innowacji, badań i ich wdrożenia w przemyśle chemicznym.

Tegoroczne debaty EXPOCHEM

W trakcie pierwszej sesji przedstawiciele branży chemicznej prezentowali swoje plany rozwojowe. Prezes DOW Polska Robert Stankiewicz mówił o dwóch dużych inwestycjach w Zatoce Meksykańskiej oraz kompleksie petrochemicznym w Arabii Saudyjskiej. Z kolei Andreas Golombek, prezes zarządu LURGI S.A. wspomniał o nowo podpisanej umowie na Węgrzech – technologii butadienu. Prelegenci poruszyli również kwestię programu Inwestycje Polskie: – Są projekty zbyt trudne, aby były finansowane przez przedsiębiorstwa, bo są zbyt duże – mówił Tomasz Kalwat, prezes Synthos S.A. – W ramach Programu Inwestycje Rozwojowe Synthos, w oparciu o swoje innowacje i opracowaną wspólnie z Uniwersytetem z Wielkiej Brytanii technologią, zaproponuje inwestycje, które polskiej gospodarce wygenerują kilkaset miejsc pracy, może nawet ponad tysiąc, i spowodują zmniejszenie deficytu handlowego Polski o ponad 2 mld złotych – zaznaczył prezes oświęcimskiej spółki.
O pozytywnej współpracy Grupy LOTOS i Grupy Azoty wypowiedział się z kolei Konrad Jaskóła, dyrektor Biura Relacji Międzynarodowych, z-ca dyrektora generalnego Grupy LOTOS: – Absolutnie niezbędna jest budowa petrochemicznego ośrodka. Dobrze się dzieje, że w firmach tworzą się centra badawcze – podkreślał.
Podczas drugiego panelu mówiono o bazie surowcowej, dyskutowano o wyzwaniach i perspektywach gazu z łupków: – To ogromna nadzieja dla energetyki i przemysłu chemicznego – podkreślał Jaskóła.
W sesji, której tematem przewodnim były innowacje i badania, moderator Zenon Pokojski, członek zarządu Zakładów Azotowych „Puławy”, postawił prelegentom pytania: co zrobić, aby żyć z badań? Czy warto być w Polsce wynalazcą? – Dzisiaj mamy rynek przedsiębiorców, ale może w najbliższym czasie będzie on dla wynalazców, doceniajmy ich – stwierdził Andrzej Pyrża, zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP.

EXPOCHEM to targi i konferencje skierowane do szeroko rozumianego grona przedsiębiorców, inwestorów i kooperantów przemysłu chemicznego. Spotkanie organizowane było przez Zarząd Targów Warszawskich we współpracy z Zakładami Azotowymi „Puławy”. Partnerem honorowym konferencji było Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Impreza odbyła się w dniach 28 lutego i 1 marca w katowickim Spodku.


Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2013 magazynu „Chemia Przemysłowa”
 

Aleksandra Grądzka

Źródło: BMP’

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ