Partner serwisu
22 maja 2018

Grupa CIECH: inwestycje w 2018 roku

Kategoria: inne

W 2018 roku Grupa CIECH kontynuuje proces rozbudowy swoich biznesów w oparciu o inwestycje w nowe, specjalistyczne produkty, wzrost mocy produkcyjnych oraz kompetencje i zdolności logistyczne. Wśród najważniejszych zrealizowanych oraz realizowanych projektów należy wymienić m.in. budowę nowej warzelni soli w Niemczech, rozbudowę i modernizację linii do produkcji sody oczyszczonej w zakładach Grupy w Niemczech, rozszerzenie portfolio produktowego w biznesie „solnym” o sól do zmywarek i lizawki solne dla zwierząt hodowlanych oraz nowy magazyn wysokiego składowania soli w Janikowie. Jednocześnie Grupa zainwestuje w 2018 roku kilkadziesiąt milionów złotych w rozwój działalności R&D, w szczególności w biznesach: AGRO i Żywice.

Grupa CIECH: inwestycje w 2018 roku

Nowy zakład produkcji soli w Niemczech

Grupa CIECH buduje nowy zakład produkcyjny soli w niemieckim Stassfurcie, tuż obok zakładów sodowych należących do CIECH Soda Deutschland. Uruchomienie produkcji planowane jest na rok 2020, a nowy zakład będzie produkował ok. 450 tys. ton soli warzonej rocznie. Będzie to druga warzelnia funkcjonująca w ramach Grupy CIECH – pierwsza zlokalizowana jest w Janikowie na Kujawach (jej zdolności produkcyjne to 550 tys. ton). Łącznie, po uruchomieniu nowego zakładu produkcyjnego, Grupa CIECH będzie produkować 1 mln ton soli warzonej rocznie, co da jej trzecią pozycję w Europie pod tym względem. Wartość projektu budowy nowej warzelni to ok.
100 mln euro. To największa w historii CIECH inwestycja typu „greenfield” w zakład produkcyjny.

Nowa warzelnia soli będzie produkować szerokie portfolio produktów solnych: od soli spożywczej przez sól stosowaną w elektrolizie (potrzebną do produkcji tworzyw sztucznych) i tabletki solne (służące do uzdatniania wody), aż po specjalistyczną sól farmaceutyczną.

Rozbudowa i modernizacja linii do produkcji sody oczyszczonej w Niemczech

W Niemczech trwają prace nad jedną z kluczowych inwestycji Grupy CIECH. Modernizacja i rozbudowa linii produkcyjnych do wytwarzania sody oczyszczonej pozwoli na poszerzenie portfolio CIECH m.in. o sodę oczyszczoną do dializ – najbardziej specjalistyczną odmianę tego produktu, stosowaną przy leczeniu chorób nerek. Po modernizacji zakładów, która zakończy się
w 2019 roku, CIECH Soda Deutschland będzie produkować rocznie kilkadziesiąt tysięcy ton sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 100 mln zł.

Obecnie w CIECH Soda Deutschland trwają prace związane z pierwszym etapem inwestycji, dzięki któremu soda przeznaczona do dializ znajdzie się w ofercie Grupy CIECH w 2018 roku. Drugi etap będzie polegał na całkowitym zwiększeniu możliwości produkcyjnych sody oczyszczonej w zakładach w Stassfurcie do 110 tysięcy ton rocznie. Jego zakończenie planowane jest
w pierwszej połowie 2019 roku. Wartość inwestycji to ponad 100 mln zł.

Rozszerzenie portfolio produktowego w biznesie solnym

W III kw. 2018 roku Grupa CIECH planuje zakończenie prac nad rozbudową warzelni soli
w Janikowie o instalację do produkcji granulatu solnego (używanego do produkcji m.in. soli do zmywarek) oraz lizawek solnych przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych. Oba nowe produkty poszerzą portfolio produktów solnych Grupy, na które składa się dziś m.in. sól spożywcza i przemysłowa oraz tabletki solne. Wartość planowanych inwestycji przekroczy 30 mln zł.

Nowy magazyn wysokiego składowania w Janikowie

W I kw. 2018 roku w zakładzie CIECH Soda Polska w Janikowie zakończyła się budowa nowego magazynu wysokiego składowania. Magazyn jest wykorzystywany do przechowywania wyrobów gotowych soli suchej (sól spożywcza, przemysłowa, paszowa czy tabletki solne). Jest to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zautomatyzowanych obiektów tego typu w tym regionie Polski. Wartość inwestycji w nowy obiekt magazynowy przekroczyła 18 mln złotych. Nowy magazyn pozwolił CIECH Soda Polska przede wszystkim na trzykrotne zwiększenie powierzchni magazynowej. Budynek o powierzchni 3600 m2 jest zdolny do zmagazynowania ponad
13 000 palet, a docelowo, po dodatkowej automatyzacji – zostanie stworzona w nim przestrzeń dla nawet ponad 20 000 miejsc paletowych.

CIECH to międzynarodowa, profesjonalnie zarządzana grupa z polskimi korzeniami, o ugruntowanej pozycji lidera w branży chemicznej w Europie Środkowej i Wschodniej. Wytwarza produkty, z których powstają artykuły niezbędne w codziennym życiu ludzi na całym świecie - nowoczesne wyroby o najwyższej, światowej jakości. Korzystając ze wsparcia wiarygodnego inwestora strategicznego (Kulczyk Investments) realizuje strategię globalnego rozwoju, rozszerzając sprzedaż na światowych rynkach. Łączy przy tym nowoczesne podejście do biznesu z tradycją produkcji sięgającą 1882 roku. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

źródło: CIECH
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ