Partner serwisu
23 kwietnia 2018

Prezes Wód Polskich obala mity dotyczące nowych opłat za grunty pokryte wodami

Kategoria: Aktualności

Prezes Wód Polskich zapowiedział, że w najbliższym czasie na Mazurach odbędą się otwarte szkolenia z zakresu działania Wód Polskich i opłat za użytkowanie gruntów pokrytych wodami. Podczas konferencji prasowej w Giżycku (18 kwietnia) Przemysław Daca wskazał, że nowe stawki opłat nie powinny stanowić realnego obciążenia dla użytkowników wód. Podkreślił, że nie należy niepokoić miłośników wypoczynku nad wodą wzrostem opłat za pobyt na Mazurach. Zauważył, że potrzebne są szkolenia dotyczące nowej ustawy Prawo wodne.

Prezes Wód Polskich obala mity dotyczące nowych opłat za grunty pokryte wodami

Podczas konferencji, w której uczestniczyli również dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski i dyrektor Zarządu Zlewni w Giżycku Ewa Kunda, prezes Wód Polskich wyjaśnił, że opłaty za grunty pokryte wodami są ponoszone raz w roku, a nowa najwyższa stawka za 1 m2 za grunty wykorzystywane dla działalności usługowej zadeklarowanej przez przedsiębiorcę uległa zmniejszeniu z 12,19 zł do 8,90 zł. Najniższa stawka wynosi natomiast 0,01 zł za 1 m2 na rok za użytkowanie gruntów pod nieodpłatne kąpieliska i tory wodne. „Przede wszystkim chcemy Państwa poinformować, bo mam wrażenie, że jest tutaj dużo niedomówień i brak podstawowych informacji” – powiedział Przemysław Daca.

Dyrektor Ewa Kunda podkreśliła również, że wody płynące i grunty pokryte wodami to własność Skarbu Państwa, są dobrem wszystkich mieszkańców naszego kraju. Z tego względu ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne zwalnia z opłaty rocznej grunty pokryte oddawane w użytkowanie jednostkom samorządu terytorialnego, klubom sportowym, w tym uczniowskim klubom sportowym, związkom sportowym oraz uprawnionym do rybactwa, na potrzeby uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb, jeżeli podmioty te zapewniają powszechny dostęp do wód. Użytkowników, którzy będą płacili obowiązują stawki:

  • 0,89 zł za 1 m2 na rok – za porty, przystanie, nabrzeża, pomosty i wyciągi dla statków, wykorzystywane do przewozów pasażerskich;
  • 5,00 zł za 1 m2 na rok – za grunty wykorzystywane do gastronomii i hotelarstwa. Ta stawka została znacząco obniżona, gdyż w poprzednim rozporządzeniu wynosiła 12,19 zł;
  • 8,90 zł za 1 m2 na rok – za grunty wykorzystywane dla działalności usługowej zadeklarowanej przez przedsiębiorcę. Stawka jest niższa, gdyż w poprzednim rozporządzeniu wynosiła 12,19 zł.

Opłatę ponosi się jedynie za realnie zajmowany akwen, obszar bezpośrednio powiązany z urządzeniem wodnym. Użytkownicy wód ponoszą opłaty jedynie za okres, w którym zajmują dany obszar pokryty wodami, np. w okresie od maja do września. Użytkowanie gruntu pokrytego wodami odbywa się na podstawie umowy użytkownika wód z PGW Wody Polskie. Umowy zawierane są tylko na wniosek użytkowników wód, którzy sami decydują, jaki rodzaj działalności będą prowadzili.

źródło: kzgw.gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ