Partner serwisu
31 stycznia 2018

dr Wojciech Wardacki: Bardzo dobry rok Grupy Azoty Police

Kategoria: Aktualności

Sukcesem dla Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Police kończy się rok 2017. O tym, co wpłynęło na tak dobrą kondycję, a także o prospołecznej działalności spółki i planach na kolejny rok mówi prezes Grupy Azoty i Grupy Azoty Police dr Wojciech Wardacki.

dr Wojciech Wardacki: Bardzo dobry rok Grupy Azoty Police

Aż 120 mln zł zysku Grupy Azoty Police po trzech kwartałach to rekordowy wynik. A jak wygląda sytuacja całej grupy? Czy mamy do czynienia z trwałym trendem?

Rzeczywiście, to bardzo dobre wyniki, o ok. 40 mln zł wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Powiem więcej, to jeden z najwyższych wyników odnotowanych po trzech kwartałach w historii działalności polickiej spółki.

Skonsolidowany wynik całej Grupy Azoty w porównywalnym okresie jest także dobry. W trzecim kwartale wynosi prawie 2,2 mld zł przychodów, a zysk Grupy przed odliczeniem m.in. kosztów finansowych i podatków wzrósł o prawie 80 proc. sięgając 255 mln zł, dając wynik netto ponad 75 mln zł. W porównaniu do wyników analogicznych kwartałów z lat ubiegłych osiągamy historyczne maksima. Zarówno Police jak i Grupa z optymizmem podsumowują ten czas. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten pozytywny trend utrzyma się.

Tak dobra sytuacja zakładów to z pewnością składowa wielu czynników…

Policka spółka odnotowała rekordową sprzedaż bieli tytanowej, bardzo korzystny był też wolumen sprzedaży nawozów. Na tak dobre wyniki wpłynęły również wynegocjowane przez spółkę atrakcyjne, długoterminowe kontrakty na zakup surowców, ale też działania organizacyjne i logistyczne ograniczające koszty funkcjonowania spółki. Utrzymaliśmy bardzo silną pozycję na rynku mimo zwiększonej konkurencji, zwłaszcza nawozów importowanych z Rosji i Norwegii. Zaniedbane przez ostatnie lata relacje z partnerami z Afryki, od których sprowadzamy fosforyty, czyli surowce do produkcji nawozów – też zostały odbudowane. Motorem napędowym wzrostów całej Grupy były niewątpliwie tworzywa przez nią produkowane.

Grupa Azoty przeznacza ogromne fundusze na inwestycje i działania innowacyjne.

Nasz strategia obejmuje potężne inwestycje w Grupie. Na realizację naszych planów tylko do 2020 r. przeznaczyliśmy ok. 7 mld zł. Bez wątpienia najważniejszym przedsięwzięciem są "Polimery Police", nie tylko największa inwestycja w Grupie, ale też największy projekt całego polskiego przemysłu chemicznego. Instalacja, której budowa pochłonie ok. 5,4 mld zł, będzie produkować propylen i polipropylen. Na te tworzywa jest ogromne zapotrzebowanie w przemyśle farmaceutycznym, motoryzacyjnym. W ramach przedsięwzięcia ujęliśmy też terminal przeładunku propanu i etylenu oraz bazę logistyczną. Zarówno region, jak i polska gospodarka potrzebują silnego rozwojowego impulsu – jestem przekonany, że ta potężna inwestycja właśnie taką rolę wypełni.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ