Partner serwisu
05 stycznia 2018

Jak 2017 rok podsumowuje branża intralogistyczna?

Kategoria: Aktualności

Automatyka, rozwiązania ściśle dostosowane do potrzeb klientów, logistyka jako usługa oraz gospodarczy optymizm – to według trójaspektowego podsumowania roku 2017 najważniejsze trendy, które wywrą wpływ na przyszłość transportu wewnętrznego.

Jak 2017 rok podsumowuje branża intralogistyczna?

Starając się podsumować miniony rok, dokonano przeglądu produktów nagrodzonych w najważniejszym konkursie branży intralogistycznej, przeanalizowano, po jakie rozwiązania sięgano w polskich wdrożeniach oraz sprawdzono, co o sytuacji na rynku mówią prognostyczne wskaźniki gospodarcze dla sektora produkcji.

Miniony i kolejny rok z perspektywy IFOY

Nagrody IFOY 2017 zdominowała kwestia elastycznych rozwiązań automatyzacyjnych – i to nie tylko w kategorii AGV. Nagrodę wózka roku otrzymał pierwszy autonomiczny pojazd do kompletacji poziomej „zapełniający lukę pomiędzy robotyką a intralogistyką” i pozwalający zwiększyć wydajność procesów nawet o 47 proc. W kategorii AGV wyróżniono samobieżną, dopasowaną do regałów platformę pozwalającą przewozić ładunki do 7,5 tony. Doceniono także system zarządzania flotą, lokalizujący na bieżąco wózki i pozwalający optymalizować ich trasy oraz ciągnik z możliwością automatycznego rozładunku i załadunku towarów – bez konieczności fizycznego udziału operatora.

Co znamienne, we wszystkich kategoriach za najlepsze uznane zostały produkty, które dzięki automatyzacji wybranego aspektu funkcjonowania magazynu pozwalają osiągać większą wydajność procesów lub umożliwiają radzenie sobie z bieżącymi lub antycypowanymi brakami kadrowymi – mówi Paweł Włuka, Dyrektor Marketingu polskiego oddziały STILL, firmy której produkty zdobyły dwie z czterech nagród za 2017 rok. – W naszej ocenie łatwo skalowalne rozwiązania automatyzacyjne to przyszłość optymalizacji w intralogistyce – dodaje.

Z komunikatu wydanego przez kapitałę konkursu w sierpniu wywnioskować można, że przyszłoroczna edycja w jeszcze większym stopniu będzie kładła nacisk na tego typu rozwiązania. Ogłoszono nie tylko zmianę nazwy konkursu – z „Międzynarodowej Nagrody dla Wózka Widłowego Roku” (ang. International Forklift Truck of the Year Award) na „Międzynarodową Nagrodę dla Rozwiązań Intralogistycznych i Wózków Widłowych Roku” (ang. International Intralogistics and Forklift Truck of the Year Award), ale także zaprezentowano nowe kategorie oceny. Wprowadzono dwa zupełnie nowe obszary rywalizacji: „Oprogramowania Intralogistyczne Roku” oraz „Intralogistyczny Robot Roku” i lekko zmodyfikowano pozostałe. Automatyzacja – zarówno w ujęciu software’owym, jak i hardware’owym zyskują na znaczeniu.

Miniony i kolejny rok z perspektywy polskich wdrożeń

Po rekordowym na rynku nieruchomości magazynowych roku 2016, wszystko wskazuje na to, że 2017 był co najmniej równie dobry. Jak wynika z raportu JLL, po trzech kwartałach popyt brutto wynosił 2,35 mln mkw. – więcej niż w analogicznym okresie 2016. Miesiące od czerwca do września stanowiły natomiast najlepszy pod względem podaży kwartał w historii polskiego rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. Wydaje się przy tym, że ryzyko znaczącego wzrostu odsetka pustostanów jest minimalne. – tylko 23 proc. budowanych przestrzeni ma charakter spekulacyjny. Większość jest już wynajęta.

Budowanie magazynów, centrów dystrybucyjnych i hal przemysłowych w modelu BTS, w którym istnieje możliwość dostosowania infrastruktury do potrzeb przedsiębiorstwa już na wczesnym etapie, sprzyja różnicowaniu zastosowanych rozwiązań intralogistycznych. Trudno w związku z tym mówić, że konkretny produkt były w 2017 roku szczególnie popularny. Sprzedawało się to, co najlepiej odpowiadało na wymagania klientów – mówi Paweł Włuka. – Na większym poziomie ogólności, zauważalny jest wzrost znaczenie TCO i - co za tym idzie – boom na wózki elektryczne oraz najbardziej wydajne pojazdy. Na tej kanwie zrealizowaliśmy w tym roku pierwsze polskie wdrożenie z wykorzystaniem STILL CX 20 iGo neo. Rosnącą popularnością cieszył się także wynajem długoterminowy z usługą Full Service – opowiada Dyrektor Marketingu STILL Polska.

Nastroje w minionym i kolejnym roku

Po spadkach w pierwszej połowie roku, indeks PMI utożsamiany z prognozą sytuacji w sektorze produkcyjnym, w ostatnich miesiącach osiągał wzrosty. W listopadzie jego wartość były najwyższa od dziewięciu miesięcy. - Wielkość produkcji wzrosła w najszybszym tempie od marca, a liczba nowych zamówień ponownie się zwiększyła. Presje na łańcuchy dostaw były najsilniejsze od niemal siedmiu lat, co odzwierciedlały znaczne opóźnienia w dostawach. Inflacja kosztów produkcji przyspieszyła czwarty miesiąc z rzędu, prowadząc do kolejnej znaczącej podwyżki cen wyrobów przemysłowych - napisano w raporcie obliczającej wskaźnik firmy Markit. Jeśli sytuacja się utrzyma, naturalną koleją rzeczy będzie zwiększenie nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, logistycznych i transportowych.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ