Partner serwisu
19 grudnia 2017

Rynek Terminowy Towarowy na TGE z zasadą uznaniowości

Kategoria: Aktualności

W dniu 15 grudnia 2017 r. KNF zatwierdziła zmiany w Regulaminie obrotu Rynku Towarów Giełdowych TGE, w szczególności dotyczące wprowadzenia zasady uznaniowości, która obowiązywać będzie od 29 grudnia br. w sferze transakcji kontraktami terminowymi zarówno na energię elektryczną, jak i gaz.

Rynek Terminowy Towarowy na TGE  z zasadą uznaniowości

Uznaniowość jest cechą wyróżniającą nowy rodzaj platformy obrotu, tzw. zorganizowaną platformę obrotu (Organised Trading Facility – OTF), zdefiniowaną w Dyrektywie MiFID II.
W OTF docelowo ma zostać przekształcony funkcjonujący obecnie w strukturach TGE Rynek Terminowy Towarowy, a wprowadzenie zasady uznaniowości na RTT jest pierwszym krokiem na tej drodze.

Uznaniowość polegać będzie na wprowadzaniu ograniczenia maksymalnej wielkości wolumenu w pojedynczym zleceniu (kupna i sprzedaży), które może być złożone dla danego instrumentu terminowego. Limitowanie wielkości zlecenia nastąpi wówczas, gdy przez dwie kolejne sesje dla danej serii kontraktów terminowych utrzymywać się będzie niska płynność obrotu przy dużej skali niezrealizowanych zleceń w porównaniu do okresu referencyjnego. Włączanie ograniczenia (wprowadzanie limitu) będzie zawsze następować na poziomie danej serii kontraktów terminowych oddzielnie.

Limit ten zostanie wyznaczony przez TGE na bazie danych historycznych z tzw. okresu referencyjnego. Decyzję o wprowadzeniu ograniczenia Giełda będzie podejmowała w oparciu o badanie przeprowadzane codziennie po zakończeniu sesji dla każdej serii kontraktów terminowych, w zakresie 3 parametrów:

  • średniego dziennego wolumenu zawartych transakcji;
  • średniego dziennego wolumenu niezrealizowanych zleceń kupna;
  • średniego dziennego wolumenu niezrealizowanych zleceń sprzedaży.

Badanie obejmie porównanie wyznaczonych wielkości z danymi referencyjnymi (historycznymi).

Wyłączenie zasady uznaniowości nastąpi wówczas, gdy przez dwie kolejne sesje, po jej włączeniu, poprawi się płynność oraz wzrośnie skala zrealizowanych zleceń dla danej serii kontraktów.

Informacje o wielkości limitu obowiązującego dla danego kontraktu terminowego (lub grupy) oraz włączeniu/wyłączeniu uznaniowości dla danej serii kontraktów terminowych będą oddzielnie podawane przez TGE do publicznej wiadomości.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ