Partner serwisu
13 grudnia 2017

PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert eksploatacyjny w Pakistanie

Kategoria: Aktualności

Piąty odwiert na złożu Rehman pozwoli spółce zwiększyć produkcję gazu ziemnego. Obecnie PGNiG wydobywa w Pakistanie blisko 0,5 mln m³ surowca na dobę, a od połowy 2013 r. pozyskało ponad 300 mln m3. Wydobyty gaz w całości sprzedawany jest na rynku lokalnym.

PGNiG rozpoczęło kolejny odwiert eksploatacyjny w Pakistanie

Prace wiertnicze prowadzi spółka Exalo Drilling SA z Grupy Kapitałowej PGNiG na podstawie koncesji wydobywczej Kirthar. Złoże zlokalizowane jest w prowincji Sindh w południowo-wschodniej części kraju. Zaplanowana długość odwiertu to ok. 2870 m. Odwiert eksploatacyjny Rehman-4 jest już piątym w kolejności po Hallel X1 oraz Rehman-1, Rehman-2 i Rehman-3.

– Naszym celem jest stałe zwiększanie produkcji gazu w Pakistanie i umacnianie pozycji na tamtejszym rynku. Obecnie eksploatujemy dwa złoża – Rehman i Rizq, ale widzimy realne szanse wykorzystania trzech kolejnych w ramach koncesji Kirthar. Analizujemy także możliwości rozbudowy miejscowej infrastruktury kopalnianej – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA.

Spółka ubiega się o przyznanie przez rząd pakistański statusu partnera strategicznego. Dzięki temu wzrośnie pozycja PGNiG na rynku lokalnym, a spółka będzie mogła skorzystać z prawa do koncesji w trybie bezprzetargowym.

PGNiG wydobywa w Pakistanie tzw. tight gas, czyli gaz ziemny ścieśniony w porach skalnych. Do wydobycia surowca stosuje metodę szczelinowania hydraulicznego. PGNiG SA posiada 70% udziałów w koncesji Kirthar i jest jej operatorem. Pozostałe 30% należy do spółki Pakistani Petroleum Limited. Na terenie koncesji odkryto do tej pory dwa złoża gazu – Rehman i Rizq. Od 2015 r. na złożu Rehman działa stała kopalnia gazu ziemnego – pierwsza tego typu instalacja PGNiG, która powstała poza granicami Polski. PGNiG SA prowadzi działalność w Pakistanie od 20 lat. Swoje usługi serwisowe świadczą tam również spółki należące do Grupy Kapitałowej PGNiG. Exalo Drilling SA prowadzi usługi wiertnicze, natomiast usługi geofizyczne i przetwarzania danych świadczy Geofizyka Toruń SA.

źródło: PGNiG
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ