Partner serwisu
07 grudnia 2017

Złoty Medal Chemii 2017 przyznany

Kategoria: Aktualności

Zdobywczynią Złotego Medalu Chemii w VII edycji konkursu została Małgorzata Lewińska, absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Złoty Medal Chemii 2017 przyznany

Złoty Medal Chemii to konkurs, w którym nagradzane są prace dyplomowe młodych naukowców zajmujących się chemią oraz jej pograniczem z fizyką i biologią. W rywalizacji biorą udział absolwenci studiów licencjackich lub inżynierskich, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. Nad przedsięwzięciem honorowy patronat sprawują: prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

46 najlepszych prac
Do tegorocznej edycji zgłoszono 46 prac z 18 uczelni, a 15 najlepszych zostało zakwalifikowanych do sesji finałowej, podczas której autorzy w formie ustnej prezentacji przedstawili wyniki przeprowadzonych badań przed komisją konkursową. Prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów tegorocznej edycji Złotego Medalu Chemii.

- W tym roku spotykamy się po raz siódmy, aby nagrodzić najlepsze prace młodych naukowców. Wieloletnie doświadczenie wskazuje, że jest to bardzo udana i potrzebna rywalizacja. Konkurs cieszy się prestiżem i dużym zainteresowaniem wśród studentów. Jest dla nas ogromną satysfakcją, iż możemy wyodrębnić i promować najzdolniejszych absolwentów studiów pierwszego stopnia zajmujących się chemią. Jesteśmy przekonani,
że w niedługiej przyszłości laureaci będą wyróżniającymi się pracownikami naukowo-badawczymi w instytutach PAN i na wyższych uczelniach – powiedział prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN

Po raz pierwszy w historii główna nagroda powędrowała do kobiety
W tym roku zdobywczynią głównej nagrody została Małgorzata Lewińska. Tym samym została pierwszą kobietą w historii konkursu nagrodzoną Złotym Medalem Chemii. Młoda badaczka jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego,
a zwycięstwo wywalczyła dzięki pracy pt. „Wykorzystanie funkcjonalnego charakteru histydyny do modyfikacji właściwości peptydowych kapsuł molekularnych”. Oprócz samego medalu zwyciężczyni otrzymała nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

Srebro i brąz

Srebrny Medal wraz z 5 tys. złotych powędrował do Niny Tarnowicz, absolwentki Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, a na trzecim miejscu znaleźli się ex aequo Paulina Marek i Michał Wrzecionek, otrzymując Brązowe Medale i kwoty 2,5 tys. złotych. Oboje laureaci studiowali na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej.

Przyznane wyróżnienia
W konkursie przyznano również cztery wyróżnienia w wysokości 1 tys. złotych. Zdobyli je: Małgorzata Bołt, Martyna Charyton, Monika Topa i Mateusz Witkowski. Podczas sesji finałowej uczestnicy ocenili też siebie nawzajem, w celu przyznania Nagrody Finalistów. Uhonorowana nią została zdobywczyni Srebrnego Medalu, Nina Tarnowicz za swoją pracę i prezentację pt. „Cząsteczki fotochromowe oddziałujące z nanocząsteczkami w układach ciekłokrystalicznych”. Wszyscy finaliści otrzymali także możliwość odbycia stażu naukowego w IChF PAN i zrealizowania projektów badawczych
w laboratoriach instytutu.

- Bardzo się cieszę, mogąc w kolejnym roku patronować Złotemu Medalowi Chemii. To świetny przykład współpracy nauki z biznesem – organizatorzy: Instytut Chemii Fizycznej PAN i firma DuPont pokazują, jak mądrze wspierać utalentowanych młodych ludzi. Jak co roku jestem pod wielkim wrażeniem osiągnięć autorów nagrodzonych prac dyplomowych – powiedział prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

- Organizacja Złotego Medalu Chemii jest istotnym elementem działań na rzecz rozwoju polskiej nauki i branży chemicznej. Młodzi ludzie biorący udział w konkursie znajdują się na stracie swojej kariery, lecz wysoki poziom ich prac jest dowodem, że nie musimy martwić się o przyszłość chemii, jako dyscypliny naukowej, która odgrywa jedną z najbardziej kluczowych ról w przemyśle. To ważne, aby inwestować w jej rozwój i wspierać młodych naukowców od samego początku. Robimy to z przyjemnością – stwierdził Andrzej Pałka, dyrektor generalny DuPont Poland.

Dodatkowe trzy wyróżnienia o wartości 2 tys. złotych zostały przyznane w kategoriach tematycznych związanych z działalnością firmy DuPont Poland: rolnictwo i odżywianie, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane. Wyróżnienia trafiły do: Moniki Topy, Grzegorza Matyszczaka i Michała Wrzecionka.

- W ostatnich latach obserwujemy wyrównany poziom zgłaszanych do konkursu prac. Praktycznie wszyscy finaliści posiadali wysoki jak na studentów poziom wiedzy merytorycznej, jak również wykazali umiejętności swobodnej i sprawnej prezentacji rezultatów pracy badawczej. To nas cieszy. Życzę wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu dalszego zaangażowania i zadowolenia z kontynuowania studiów i późniejszej pracy zawodowej – powiedział dr hab. inż. Robert Nowakowski, koordynator konkursu.

Kolejna, VIII już edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin, są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

źródło: fleishmanhillard.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ