Partner serwisu
02 grudnia 2015

Złoty Medal Chemii 2015 trafił w ręce naukowca z UW

Kategoria: Z życia branży

Zdobywcą „Złotego Medalu Chemii” w piątej edycji prestiżowego konkursu dla młodych naukowców został Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat otrzymał nagrodę finansową, ufundowaną przez firmę DuPont.

Złoty Medal Chemii 2015 trafił w ręce naukowca z UW

Konkurs wyłania autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii oraz jej pogranicza z fizyką i biologią. Jego organizatorami są Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie oraz firma DuPont Poland. Autorem zwycięskiej pracy jest Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, który oprócz statuetki otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych. Tematem pracy jest nowatorska metoda umożliwiająca efektywne prowadzenie reakcji Hecka z możliwością odzyskiwania katalizatora palladowego z mieszaniny reakcyjnej za pomocą magnetycznych nanocząstek kobaltu.

Srebrny Medal Chemii

Zdobywcą Srebrnego Medalu Chemii i 5 tys. złotych jest Artur Kasprzak z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Brązowy Medal Chemii oraz 2,5 tys. złotych trafiły w ręce Rafała Białka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wszyscy finaliści konkursu zyskali również możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania projektów badawczych w jego laboratoriach.

51 zgłoszeń z 11 miast i 19 uczelni

Głównym celem konkursu jest promowanie najzdolniejszych polskich młodych naukowców. Do tegorocznej, piątej edycji „Złotego Medalu Chemii” nadesłano 51 zgłoszeń z 11 miast i 19 uczelni. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Uniwersytetu Warszawskiego (11), Politechniki Warszawskiej (7) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (5). Honorowy patronat nad konkursem objęli prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

– Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom konkursu i wierzę, że to zwycięstwo będzie mobilizować do dalszej pracy – powiedział prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. – Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy odnoszą na świecie wiele sukcesów, więc tym bardziej należy wspierać młodych, zdolnych badaczy, którzy chcą rozwijać ten obszar nauki. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od prawie 25. lat "wspiera najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi" - mam nadzieję, że i oni dołączą w przyszłości do grona laureatów naszych programów, np. programu START skierowanego do wybitnych młodych uczonych – dodał.

– Konkurs „Złoty Medal Chemii” stanowi swoiste połączenie zainteresowań różnych działów chemii, pozwalając w sposób kompleksowy wykorzystać potencjał tej dyscypliny w różnych dziedzinach naszego życia – powiedział prof. dr hab. Bogusław Buszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego. – Takie innowacyjne, interdyscyplinarne podejście pozwala wskazać na uniwersalizm chemii, jako dyscypliny niezbędnej w różnych obszarach funkcjonowania człowieka. Mam tu na myśli biologię, medycynę, farmację, rolnictwo, przemysł spożywczy, budowlany czy wydobywczy po sport i środowisko. To dobrze świadczy o organizatorach, którzy z pewnym wizjonerstwem podejmują się realizacji ambitnych, ciekawych i pożytecznych tematów – dodał.

Wyróżnienia i nagrody

W konkursie przyznano również wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1 000 złotych. Zdobyli je: Maciej Białogłowski z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Mateusz Czub z Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Anna Gruszkiewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Małgorzata Janik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Żaneta Matuszek z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Małgorzata Janik otrzymała również nagrodę publiczności przyznawaną przez samych finalistów po prezentacji prac, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu.

– Konkurs „Złoty Medal Chemii” pozwala wyłuskać potencjalnych kandydatów do pracy naukowo-badawczej w naszym instytucie, w innych instytutach PAN czy na wyższych uczelniach. To nasi potencjalni magistranci i doktoranci – powiedział prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.

Trzy wyróżnienia DuPont

Firma DuPont Poland, współorganizator konkursu i fundator nagród, przyznała ponadto trzy wyróżnienia w nowych kategoriach tematycznych – rolnictwo i odżywianie, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane. Wyróżnienia połączone z nagrodą finansową wysokości 2 300 złotych otrzymali: Rafał Białek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Mateusz Czub z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Konkurs „Złoty Medal Chemii” pokazuje, że mamy w Polsce wielu młodych naukowców z ogromnym potencjałem – stwierdził Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Poland. – Cieszę się, że firma DuPont Poland może ich wspierać. Jestem przekonany, że zrealizowane przez nich badania przyczynią się do rozwoju nauki i znajdą zastosowanie w biznesie – dodał Piotr Gill.

Kolejna edycja

Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin, są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

 

Źródło,fot.: fleishmanhillard.com

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ