Partner serwisu
05 grudnia 2017

Spolana zamknęła instalację elektrolizy metodą rtęciową

Kategoria: Aktualności

Od początku grudnia, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej ORLEN, czeska spółka SPOLANA dostosowała się do wymagań określonych w przepisach prawa czeskiego i europejskiego, całkowicie zaprzestając stosowania rtęci w swoich zakładach produkcyjnych. Jednocześnie, we współpracy z organami samorządowymi i Ministerstwem Środowiska, rozpoczęła proces rekultywacji środowiska naturalnego.

Spolana zamknęła instalację elektrolizy metodą rtęciową

Dzięki zamknięciu instalacji elektrolizy Spolana, spełnia wymogi decyzji Komisji Europejskiej, zgodnie z którą kraje Wspólnoty zobowiązane są do zaprzestania prowadzenia procesu elektrolizy metodą rtęciową. Produkcja polichlorku winylu (PCW), podstawowego surowca do wytwarzania szerokiej gamy produktów, takich jak materiały budowlane i włókiennicze, którego jedynym producentem w Republice Czeskiej jest Spolana, będzie kontynuowana.

– W tym roku zakończyliśmy przygotowania do uruchomienia nowego procesu produkcji PCW, który stopniowo wdrażamy. Zmiana ta nie będzie miała najmniejszego wpływu na jakość ani bezpieczeństwo – wyjaśnia Karel Pavlíček, Dyrektor Generalny Spolany. 

Już bez rtęci
Do tej pory chlor, niezbędny do wytwarzania półproduktu EDC, powstawał w procesie elektrolizy z wykorzystaniem rtęci. Obecnie etap ten został zastąpiony bezpośrednim zakupem EDC, co zapewnia ciągłość produkcji PCW z pełnym wykorzystaniem mocy wytwórczych.

Teren pod rekultywacje
Część terenu produkcyjnego, na którym znajdowała się instalacja wykorzystująca technologię rtęciową, zostanie wkrótce poddana procesom rekultywacji. Przygotowania w tym zakresie rozpoczęły się natychmiast po zakończeniu produkcji, w oparciu o projekt zatwierdzony przez władze samorządowe.

– Łączne nakłady inwestycyjne na zakończenie pracy instalacji elektrolizy i przeprowadzenie prac rekultywacyjnych wynoszą około 160 milionów CZK. Proces ten powinien zostać zakończony w ciągu najbliższych dwóch lat – mówi Karel Pavlíček.

Plany budowy nowego bloku energetycznego
Zaprzestanie stosowania rtęci w produkcji to kolejny istotny krok w prowadzonym procesie redukcji oddziaływania Spolany na środowisko naturalne. – Już dziś spełniamy wszystkie limity emisji, przeznaczając jednocześnie kolejne dziesiątki milionów koron na ochronę środowiska. W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę nowego bloku energetycznego opalanego gazem, który w 2019 r. ma zastąpić istniejącą elektrownię zasilaną węglem brunatnym. To pozwoli nam jeszcze bardziej ograniczyć wpływ naszej działalności produkcyjnej na środowisko naturalne – podsumował Karel Pavlíček.

Spolana na rzecz środowiska
Firma uczestniczy w inicjatywach wspierających otaczające środowisko. Od trzech lat spółka angażuje się w proces zarybiania rzeki Łaby narybkiem karpia. We współpracy z organizacją ALKA Wildlife, Spolana opiekuje się parą sokołów wędrownych gniazdujących na terenie jej zakładu. Okolice zakładu produkcyjnego, w szczególności końcowa komora zbiornika oczyszczalni, są popularną przystanią dla wielu chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt. O czystości miejsca świadczy obecność wydry rzecznej, cyraneczki i zimorodka, czyli zwierząt bardzo wrażliwych na jakość środowiska.

źródło: PKN ORLEN
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ