Partner serwisu
06 listopada 2017

Pierwsze w Polsce laboratorium wzorcowania gazomierzy na wysokim ciśnieniu

Kategoria: Aktualności

Dotychczas wzorcowanie gazomierzy na wysokim ciśnieniu było możliwe jedynie poza granicami Polski. Dzięki nowemu laboratorium w Hołowczycach GAZ-SYSTEM będzie świadczył tego typu usługi  na terenie kraju.

Pierwsze w Polsce laboratorium wzorcowania gazomierzy na wysokim ciśnieniu

Laboratorium umożliwi wyznaczanie charakterystyki gazomierzy przy określonym ciśnieniu wzorcowania, najbardziej zbliżonym do ciśnienia, przy jakim gazomierz pracuje. Tym samym zapewnimy zwiększenie dokładności rozliczeń z tytułu przesyłanego gazu. LWG to również szansa na szerszą współpracę nauki i biznesu. Będziemy prowadzić działalność badawczo-rozwojową, związaną z pomiarami ilości gazu - powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia*, prawnej kontroli metrologicznej podlegają wyłącznie gazomierze, o maksymalnym strumieniu objętości  Qmax=100m3/h i pracującym w sieci gazowej o  maksymalnym ciśnieniu roboczym nie przekraczającym 0,5 MPa.

Nadzór nad  pozostałymi gazomierzami  pozostał w gestii branży gazowniczej. Dlatego też GAZ-SYSTEM pracuje nad ustanowieniem własnych zasad nadzoru metrologicznego.

W Polsce nie było dotychczas stanowiska, na którym możliwe było wzorcowanie gazomierzy przy ciśnieniu roboczym. Obecnie jest to już możliwe w Hołowczycach (woj. mazowieckie), w których GAZ-SYSTEM otworzył pierwsze w Polsce Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy (LWG).

Stanowisko wzorcowania gazomierzy może pracować zarówno w trybie otwartym, jak i zamkniętym. W pierwszym przypadku gaz pobierany jest, a potem oddawany do sieci gazowej w związku z bliskim sąsiedztwem Tłoczni Gazu Hołowczyce. W drugim z kolei przepływ wymuszany jest przez specjalną sprężarkę.  

Korzyści z pracy w obu trybach są następujące:

· możliwość ustawienia dowolnego ciśnienia do wartości aktualnie dostępnego w sieci gazowej,

· niezależność przepływu gazu w stanowisku podczas pracy w trybie zamkniętym od strumienia objętości gazu w sieci,

· łatwiejsza stabilizacja ciśnienia i temperatury, czyli głównych parametrów od których zależy proces.

Na czym polega  wzorcowanie gazomierzy?

Przedstawiając proces obrazowo, polega on na wymuszeniu przepływu tej samej ilości gazu ziemnego przez gazomierz badany i wzorcowy, a następnie określeniu różnicy pomiędzy wskazaniem gazomierza wzorcowego, a gazomierza badanego. Dzięki temu procesowi można wyznaczyć charakterystykę gazomierza badanego w warunkach jego późniejszej pracy - powiedziała Aneta Korda-Burza,  dyrektor Pionu Laboratoriów w GAZ-SYSTEM.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 30 mln zł - ok. 30 proc. tej kwoty zostało sfinansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W LWG pracuje 8 osób. Dla gminy Sarnaki budowa laboratorium oznacza, że do budżetu gminy będzie wpływać każdego roku podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. od wartości nakładów inwestycyjnych.

W ramach GAZ-SYSTEM działają dwa laboratoria: Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu - w Pogórskiej Woli  (woj. małopolskie) oraz Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy - w Hołowczycach.

*(Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli - Dz.U.2017.885 z dnia 2017.05.08 -  obowiązuje od 9 maja 2017 r.)

Dane techniczne

I Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy świadczyć będzie usługi obejmujące:

- wzorcowanie gazomierzy m.in.: turbinowych, rotorowych, ultradźwiękowych,             

- badania armatury, urządzeń i przyrządów wykorzystywanych w gazownictwie w zakresach ustalanych indywidualnie.

II Podstawowe parametry stanowiska to:

- zakres ciśnień: od 3,5 do 53 bar w obiegu zamkniętym, do 53 bar w obiegu otwartym,

- strumień objętości:   od 5 do 6000 m3/h w obiegu zamkniętym, do 6500 m3/h w obiegu otwartym,

- zakres temperatur gazu stanowiska pracującego w obiegu zamkniętym:  

od +16 oC do +24 oC,

- stabilność temperatury w obiegu zamkniętym na poziomie ±0.1 K.

źródło: Informacja prasowa
fot. gaz-system.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ