Partner serwisu
25 października 2017

Koniec zwolnień na rynku oil&gas w 2018 roku

Kategoria: Aktualności

NES Global Talent we współpracy z portalem pracy Oil and Gas Job Search przygotował raport płacowy sektora oil&gas 2017. W badaniu brało udział 10000 osób ze 158 krajów pracujących w branży oil&gas w różnych specjalizacjach. Z badania jasno wynika stabilizacja zatrudnienia w roku 2017 oraz optymizm jego zwiększenia w roku 2018. 89% Pracodawców nie przewiduje zwolnień w przyszłym roku a 55% biorących udział w badaniu oczekuje poprawy biznesu w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.  
 

Koniec zwolnień na rynku oil&gas w 2018 roku

W roku 2017 pracodawcy zatrudnili o 8% więcej pracowników niż w roku, 2016 z czego największy wzrost zatrudnienia nastąpił w Ameryce Północnej o 54% oraz w Europie o 21%. W 2018 roku ponad połowa pracodawców uważa, że pensje pracowników wzrosną o 5% a 68% pracowników oczekuje podwyżki wynagrodzenia w następnych 12 miesiącach.  

Na rynek pracy w Europie pozytywny wpływ ma odblokowanie kilku dużych projektów inwestycyjnych w Kazachstanie oraz Afryce Wschodniej. Powoduje to wzrost na zapotrzebowanie kadry w centrach inżynieryjnych we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W regionie morza północnego należy spodziewać się większej ilości projektów serwisowych oraz modyfikacyjnych, co pozwala na zatrudnianie inżynierów w Norwegii.  

Co ciekawe aż 63% respondentów uważa że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA jest dobre dla perspektyw rozwoju branży oil&gas. W przypadku załamania sektora w najbliższych 12 miesiącach 46% pracowników chce pozostać dalej w branży oil&gas i
zaakceptuje niższe wynagrodzenie. 54% pracowników zmieni w takiej sytuacji sektor pracy z czego 19% będzie szukać pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii a 18% w budownictwie.  

Pracownicy szukający pracy w branży oil&gas najczęściej znajdują pracę za pośrednictwem bezpośredniego kontaktu firmy rekrutacyjnej (24%), z polecenia innych pracowników (20%), aplikowania na ogłoszenie na portalu pracy (18%) oraz aplikując bezpośrednio na stronie internetowej pracodawcy (15%)

Polski rynek oil&gas w roku 2018

Według Bartosza Maciaszka z firmy NES Global Talent na polskim rynku oil&gas należy spodziewać się zapotrzebowania na inżynierów z branży budownictwa gazociągów przesyłowych. Wysyp inwestycji zlecanych przez Gaz System oraz bardzo mała liczba inżynierów z taki doświadczeniem powoduje wzrost płac w tym sektorze nawet o 100%. Zlecenia na projektowanie i zarządzanie projektami trafiające do firm z Francji, Wielkiej Brytanii oraz Holandii są często zlecane do polskich oddziałów tych firm.

Powoduje to wzrost zapotrzebowania na inżynierów pracujących w centrach inżynieryjnych w Polsce. Dalej nie widać odbicia w sektorze wykonawstwa konstrukcji na potrzeby zagranicznych przedsiębiorstw sektora offshore. Inżynierowie mogą także spodziewać się zatrudnienia na projektach inwestycyjnych związanych z budową instalacji chemicznych i petrochemicznych. W dobrej sytuacji będą też handlowcy oferujący gaz na zasadzie TPA, firmy sprzedające do tej pory tylko energię elektryczną cały czas dodają to swojego portfela sprzedażowego produkt gazowy i szukają handlowców o specjalizacji gaz ziemny. 

Bartosz Maciaszek
Operations Manager NES Global Talent w Polsce

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ