Partner serwisu
18 października 2017

Grupa MOL uzyskała dodatkowe licencje w ramach strategicznej inwestycji w produkcję tlenku propylenu

Kategoria: Aktualności

Po lipcowej informacji dot. zawarcia umów z Evonik i thyssenkrupp na produkcję tlenku propylenu, Grupa MOL podpisała dodatkową umowę z thyssenkrupp Industrial Solutions (Thailand) Ltd. Dodatkowa umowa będzie obejmować technologiczne etapy przekształcania tlenku propylenu w poliole polieterowe i glikole propylenowe.

Grupa MOL uzyskała dodatkowe licencje w ramach strategicznej inwestycji w produkcję tlenku propylenu

Umowa dotyczy zakupu licencji technologicznych, pakietów projektów procesowych oraz projektu Front-End Engineering Design (FEED) jednostek produkcyjnych, które przekształcają tlenek propylenu w poliolepolieterowei glikole propylenowe. Przewiduje się, że po ukończeniu inwestycji Grupa MOL stanie się głównym producentem polioli polieterowych oraz glikolu propylenowego w Europie Środkowej.

Technologia produkcji polioli opracowana przez thyssenkrupp opiera się na reaktorze strumieniowym najnowszej generacji, który zapewnia Grupie MOL bezpieczeństwo, jakość, operacyjność, elastyczność i produktywność na najwyższym możliwym poziomie.

Rozwiązania Front-end Engineering, w tym konieczne testy produktów, będą pochodzić z technologii opracowanej przez thyssenkrupp oraz Centrum Badań i Rozwoju w Dziedzinie Oleochemii w Tajlandii. Umowa będzie zawierać również wstępne porozumienie z thyssenkrupp w sprawie dostawy i montażu instalacji do produkcji poliolipolieterowych.

Strategia Grupy MOL

Zgodnie ze swoją strategią do roku 2030, Grupa MOL będzie dalej rozwijać łańcuch wartości przemysłu petrochemicznego, podążając w kierunku półproduktów oraz specjalistycznych produktów chemicznych. Poliole polieterowe, które stanowią surowiec do produkcji pianki poliuretanowej, uznano za główny kierunek Grupy MOL w ramach jej ekspansji petrochemicznej z uwagi na ich szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, opakowaniowym i meblowym.

Glikole propylenowe, które stanowią dodatkową linię produktów objętych projektem, to pochodne tlenku propylenu wytwarzane przez większość głównych zintegrowanych producentów tlenku propylenu. Glikole propylenowe znajdują szerokie zastosowanie, np. w produkcji nienasyconych żywic poliestrowych (UPR), produktów higieny osobistej i dodatków farmaceutycznych.

Podpisując tę umowę, Grupa MOL uzyskała już wszystkie licencje technologiczne oraz zabezpieczyła zasoby inżynieryjne dla każdej jednostki produkcyjnej w ramach Projektu Poliole. Przedmiotem umów podpisanych w lipcu był zakup licencji oraz pakietów projektów procesów technologicznych na technologię produkcji tlenku propylenu zwaną HPPO (od nadtlenku wodoru do tlenku propylenu).

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ