Partner serwisu
20 lipca 2017

Ceny ropy bez zmian; eksport surowca z Arabii Saudyjskiej w dół

Kategoria: Paliwa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku pozostają bez większych zmian. W centrum uwagi rynków znajduje się informacja o spadku zapasów surowca w USA do poziomu najniższego od XII oraz doniesienia, że eksport ropy z Arabii Saudyjskiej do USA znalazł się na 7-letnich minimach.

Ceny ropy bez zmian; eksport surowca z Arabii Saudyjskiej w dół

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47 USD. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest kwotowana na poziomie 49,7 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,73 mln baryłek, o 1,0 proc. do 490,62 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Tym samym zapasy znalazły się na najniższym poziomie od grudnia 2016 r.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 3,5 mln baryłek.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,45 mln baryłek, czyli 1,9 proc., do 231,21 mln baryłek. Tu oczekiwano spadku o 1,3 mln b.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,14 mln baryłek, czyli 1,4 proc. do 151,42 mln baryłek - podał DoE.

W czwartek w centrum uwagi rynków znajdują się też doniesienia, że eksport ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do USA znalazł się na najniższym poziomie od 7 lat.

W tygodniu zakończonym 14 lipca eksport tego kraju do USA wyniósł 524 tys. baryłek dziennie - to zaledwie o 36 tys. baryłek więcej niż minima z 2010 roku.

Rynek, który tak niecierpliwie czekał na efekty ograniczania produkcji przez dostawców surowca, w końcu widzi rezultaty - powiedział Andy Lipow, dyrektor Lipow Oil Associates LLC w Houston.

W sierpniu możemy spodziewać się dalszych spadków eksportu ropy przez Arabię Saudyjską - dodał.

Inwestorzy na rynku czekają też już na spotkanie OPEC-Rosja, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Petersburgu.

W centrum uwagi znajdować się będzie kwestia ewentualnego rozszerzeniu umowy o ograniczeniu dostaw ropy na Libię i Nigerię. Oba kraje były dotychczas zwolnione z tego obowiązku i w maju oraz w czerwcu zasiliły rynek przeciętnie dodatkowymi 440 tys. baryłkami ropy dziennie - to mniej więcej tyle ile wynosi przypisana Arabii Saudyjskiej kwota cięć (460 tys. b/d).

Z kolei podczas środowej konferencji iracki minister ds. ropy, Jabbar al-Luaibi, powiedział, że Irak chce nadal zwiększać produkcję ropy do 5 mln baryłek dziennie na koniec roku.

OPEC i pozostali producenci ropy od początku roku ograniczyli wydobycie o 1,8 mln baryłek dziennie. Umowa ma obowiązywać do końca marca 2018 r. Celem porozumienia jest sprowadzenie zapasów surowca w krajach OECD do poziomu 5-letniej średniej, co w konsekwencji ma zrównoważyć rynek.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ