Partner serwisu
06 lipca 2017

Planowana emisja obligacji PKN Orlen z tymczasowym ratingiem agencji Fitch

Kategoria: Aktualności

Agencja Fitch Ratings przyznała tymczasowy rating na poziomie A(pol) (EXP) dla planowanego przez PKN Orlen programu emisji obligacji detalicznych - podała w środę spółka. Wartość emisji obligacji, którą chce przeprowadzić płocki koncern, ma wynieść do 1 mld zł.

Planowana emisja obligacji PKN Orlen z tymczasowym ratingiem agencji Fitch

PKN Orlen poinformował w środę, że aktualnie oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) prospektu emisyjnego dotyczącego programu emisji obligacji detalicznych.

Pod koniec kwietnia rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na drugi w historii spółki program emisji obligacji detalicznych. Jak podawał wówczas płocki koncern, program emisji, podobnie jak poprzednio, zakłada wyemitowanie papierów dłużnych w kilku seriach do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy. Prospekt, dotyczący programu publicznych emisji obligacji, spółka złożyła do KNF z końcem maja.

PKN Orlen informował wcześniej, iż obligacje detaliczne w ramach nowej emisji mają być oferowane w trybie oferty publicznej oraz, że planuje ich wprowadzenie do obrotu na rynku regulowanym w ramach platformy Catalyst. Jak podawał płocki koncern, parametry poszczególnych emisji będą ustalane w oparciu o bieżące otoczenie rynkowe i potrzeby spółki.

Z końcem kwietnia PKN Orlen zapowiedział, iż przygotowuje się do wykupu obligacji detalicznych z poprzednich emisji, w tym roku za 700 mln, w 2018 r. za 200 mln zł, a w 2020 r. za 100 mln zł.

Finalizacja wdrożonego rok wcześniej programu

W 2014 r. PKN Orlen sfinalizował wdrożony rok wcześniej program emisji 4 i 6-letnich obligacji detalicznych, w ramach którego zaoferował inwestorom 10 mln sztuk papierów dłużnych w cenie nominalnej 100 zł każda, czyli o łącznej wartości 1 mld zł - było to sześć serii, w tym cztery o wartości po 200 mln zł i dwie o wartości po 100 mln zł.

Z kolei na początku 2012 r. płocki koncern wyemitował 7-letnie obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł.

Dotychczas PKN Orlen przeprowadził też dwie emisje 7-letnich euroobligacji, w tym przypadku za pośrednictwem swej szwedzkiej spółki Orlen Capital: w 2014 r. o wartości 500 mln euro oraz w 2016 r. o wartości 750 mln euro.

Zarówno przy emisji obligacji, jak i euroobligacji, PKN Orlen podkreślał, że „koncern, pozyskując finansowanie poza sektorem bankowym, wpisuje się w światowy trend dywersyfikacji sposobów finansowania działalności i rozwoju”.

 

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ