Polski przemysł chemiczny: ogromna przestrzeń do wspólnego wdrażania nowych rozwiązań
Podczas IV Kongresu Polska Chemia, który odbył się 7–8 czerwca 2017 r., przedstawiciele polskiego przemysłu chemicznego dyskutowali na temat najbardziej optymalnych sposobów skutecznego wykorzystania szans na wzrost i rozwój. Kongres organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego to dobra okazja do zaakcentowania potrzeb i wyzwań, a jednocześnie do wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań, oferowanych przez firmy działające na polskim rynku chemicznym.
Firma BASF Polska została Partnerem Specjalnym Kongresu, a jej przedstawiciele uczestniczyli w najważniejszych debatach, które miały na celu przedstawienie sytuacji branży chemicznej w Polsce i w Europie.
Przemysł chemiczny w Europie: świadomy wyzwań oraz swoich mocnych stron
Jako jedna z największych i najbardziej zróżnicowanych branż na świecie, europejski przemysł chemiczny zaopatruje niemal wszystkie sektory gospodarki, dostarczając innowacyjnych i spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju odpowiedzi na współczesne wyzwania gospodarcze i środowiskowe. Wciąż odgrywa on kluczową rolę w dostarczaniu produktów i usług dla wszystkich sektorów produkcyjnych. Na przestrzeni lat zapewnił zatrudnienie i zamożność milionom Europejczyków.
Przedstawiciele polskiego przemysłu chemicznego podkreślali znaczenie najnowszych trendów oraz wyzwań, istotnych z punktu widzenia dalszego rozwoju przemysłu chemicznego w Europie i w Polsce. Ekspertyzy w tym zakresie dostarczyły również najważniejsze stowarzyszenia skupiające firmy chemiczne – Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) oraz jej europejski partner – Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (European Chemical Industry Council, CEFIC).
Wnioski zostały zaprezentowane między innymi podczas debaty „Perspektywy rozwoju branży chemicznej w Polsce, w Europie i na świecie.” Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi będą musiały się zmierzyć firmy chemiczne w Polsce i w Europie, uczestnicy panelu dyskusyjnego wymieniali brak dostępu do konkurencyjnych cenowo surowców, konieczność dostosowania się do zmian regulacyjnych (które niestety często wiążą się z wysokimi kosztami ich wdrożenia) oraz wiążąca się z tym presja na zwiększenie innowacyjności.
Mimo to, ostatnie miesiące pokazały, że klimat dla przemysłu chemicznego wydaje się korzystny. Nastroje w gospodarce globalnej są dobre: przychody ze sprzedaży w branży chemicznej rosną sukcesywnie od III kw. 2016 r.
Początek 2017 r. był dla firmy BASF bardzo pomyślny: przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale wzrosły o 19% do wysokości 16,9 mld Euro w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Dla całego rynku chemicznego kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy dalszy pozytywny rozwój rynku produktów chemicznych w UE będzie podążał za obecnym, obiecującym trendem. W celu utrzymania właściwego kierunku konieczne jest wspólne i zharmonizowane podejście do kwestii ekonomicznych i prawnych. Stworzenie jasnego, spójnego i przewidywalnego otoczenia regulacyjnego, które przy utrzymaniu najniższych kosztów będzie skutecznie realizować założone cele rozwojowe, ma kluczowe znaczenie dla stymulowania inwestycji, tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w Europie – powiedział podczas debaty Andreas Gietl, Dyrektor Zarządzający BASF Polska.